Evde vücuttan parazitler nasıl temizlenir

Helmintler (asalak solucanlar) dünya çapında yaygındır. Özellikle sıcak ülkelerde ve nemli iklime sahip yerlerde yaygındır. Toplamda, insan vücudunu enfekte edebilen yaklaşık 400 solucan türü vardır. Hepsi 3 kategoriye ayrılır: nematodlar, sestodlar ve parazitler. Evde, yaşam alanı bağırsak olan yuvarlak kurtlar olan nematodların neden olduğu istilalar başarıyla tedavi edilir. Parazitler vücuttan nasıl uzaklaştırılır? Hastaneye yatmadan sağlığına kavuşmak için ne yapılması gerekiyor?

Helmint türleri

İnsanlar için parazit tehlikesi

Parazitlerin insanlar üzerindeki patolojik etkisi, helmintiyazisin evresine bağlıdır. Bilinen solucanların çoğu, hastanın kanında göçmen larvaların varlığı ile karakterize edilen bir larva gelişim aşamasına sahiptir. Not edilir:

  • duyarlılaşma (konjunktivit, şişme, deri döküntüleri, lenfadenit, bademcik iltihabı);
  • akciğer hasarı (öksürük, zatürre);
  • böbrek ve karaciğer hasarı (safra kanallarının tıkanması, sarılık, hepatit, mikrohematüri);
  • beyin hasarı (menenjit, meningoensefalit).

İstilanın bağırsak aşamasında klinik tablo biraz değiştirilir. Ortaya çıkan semptomlar, bağırsak mukozalarının mekanik hasarından, besinlerin emiliminin bozulmasından ve parazitin atık ürünlerinin bağırsak lümenine salınmasından kaynaklanmaktadır.

Klasik versiyonda bağırsak helmintiyazları aşağıdaki gibi görünür:

  • dispeptik sendrom (mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal);
  • zehirlenme (zayıflık, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrıları, hipertermi).

Aynı zamanda, kan ve dışkı bileşiminde de değişiklikler vardır. Dışkıda parazitin yumurtaları, cinsel açıdan olgun formları ve kan tespit edilir. Kanda anemi, hipoproteinemi, eozinofilik lökositoz not edilir.

Not: Pratikte klinik tablo genellikle hastalığın göç ve bağırsak aşamalarının belirtilerini birleştirir. Bunun nedeni kişisel hijyen kurallarına uymayan bir hastanın kendini yeniden enfekte etmesidir. Aynı zamanda, daha yaşlı parazitler zaten cinsel olarak olgun bir form kazanıyor, yenileri larva aşamasından geçiyor.

Evde solucanlardan nasıl kurtulurum

Nematodlar genellikle evde tedavi edilir. Gerekirse, bağırsak sestodlarının (teniyaz, teniarinhozlar) neden olduğu istilaları bağımsız olarak tedavi etmek mümkündür. Bir uzmanın gözetimi ve yetkili ilaç tedavisinin atanması olmadan doku istilası formlarının başarılı tedavisi imkansızdır. Hem ilaç kullanarak hem de halk tarifleri kullanarak parazitlerden kurtulabilirsiniz.

Parazitlere karşı 9 popüler geniş spektrumlu ilaç

Modern antelmintik ilaçlar, kısa bir süre içinde solucanlardan kurtulmanızı sağlar. İstila türüne bağlı olarak, tedavi süresinin süresi 1 ila 5-7 gün arasında değişir. Mevcut ilaçların çoğu geniş bir etki yelpazesine sahiptir ve birçok paraziter hastalıkta etkilidir.

Pirantel

Bağırsak helmintiyazisinde kullanılır, düşük toksisiteye ve yüksek verimliliğe sahiptir. Enterobiasis ve askariasis için tek doz 10 mg / kg, non-kotorosis ile 3 gün boyunca günde bir kez 10 mg / kg olarak reçete edilir. Tabletler aç karnına alınmalı, iyice çiğnenmelidir. Hamilelik sırasında pirantel ile tedavi biraz dikkatli olmayı gerektirir. Kurs sırasında belirsiz karın ağrılarının ortaya çıkması mümkündür.

Mebendazole

Askariasis, trichocephalosis, enterobiasis ve diğer helmintik istilalarda kullanılır. Yetişkin hastalar için bir kez 100 mg reçete edilir. 2 ila 10 yaş arası çocuklar, doz 25-50 mg'a düşürülmelidir. Araç, hamilelik ve emzirme döneminde ve ayrıca hasta 2 yaşından küçük olduğunda kullanılmaz. Tedavi sırasında bulantı veya kusma olabilir.

Albendazole

Hemen hemen her tür helmint enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılır. Ankylostomiasis, enterobiasis ve askariasis tedavisi için ilaç bir kez 0. 2 gram reçete edilir. Diğer istila türleri, uzun bir tedavi süreci gerektirir. Tabletler bir yemekten sonra çiğnenmeden ağızdan alınır. Hamilelikte kontrendikedir, retina hastalıkları, emzirme. Uzun kurslarla alopesi, pansitopeni, dispepsi mümkündür.

Levamisol

Ascariasis'te en aktiftir. Noncatorosis, ankilostomiyaz, enterobiyazis tedavisinde kullanılabilir. Bir seferde 150 mg, tercihen akşamları reçete edilir. Çocuklar için doz 2, 5 mg / kg formülüne göre hesaplanır. Hamilelik, emzirme, agranülositoz sırasında kullanılmaz. Yan etkiler: dermatit, uyku bozukluğu, nevralji, miyalji.

Piperazine adipate

Kıl kurdu ve ascaris'e uygulayın. Ascariasis ile günde 2 kez ilaç 2 gram reçete edilir. Tedavi süresi 2 gündür. Enterobiasis ile kursun süresi 5 gündür. Dozlar ve rejim aynı kalır. Ürün yemeklerden sonra içilir. Bireysel aşırı duyarlılık durumunda kontrendikedir. Tedavi kursu sırasında mide bulantısı veya kusma hissedebilirsiniz.

Niclosamide

Daha çok tenya helmintiyazisini tedavi etmek için kullanılır. Bir yetişkin için günlük doz 2-3 gramdır. 3 adıma bölünmüştür. Kullanmadan önce tabletler ezilir. Tedavi süresi ortalama 4 gündür. İlaç bir müshil ile birleştirilir. Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde, gebelikte, erken çocukluk döneminde ve yaşlılıkta kontrendikedir. Mide bulantısı, fotofobi, dermatitin alevlenmesine, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Praziquantel

Trematodların ve cestodozların tedavisi için geniş spektrumlu bir ajan. Hastanın kendi ağırlığının kilogramı başına 0. 04 gramlık bir dozda reçete edilir. İlacı günde birkaç kez, en fazla 6, en az 4 saat aralıklarla almak gerekir. Ortalama tedavi süresi 3-4 gündür. İlacın alınma süresi tam olarak doktor tarafından belirlenir. Gebeliğin ilk üç ayında kontrendikedir, oküler sistiserkoz, karaciğer hastalığı, hastanın ilacın bileşenlerine bireysel aşırı duyarlılığı. Tedavi sırasında dispepsi sendromu, genel toksik sendrom ve alerjik reaksiyonlar gelişebilir.

Pyrvinia embonatı

Enterobiasis tedavisi için oldukça özel bir ilaç. Bir kez 5 mg reçete edilir. Tablet çiğnenmeden bütün olarak yutulmalıdır. En iyi sonuçlar, tedavi kahvaltıdan hemen sonra yapılırsa alınabilir. En geç 2 hafta sonra ikinci bir kurs mümkündür. Bağırsak hastalıklarında ve çoklu organ yetmezliğinde kontrendikedir. Aldıktan sonra kısa süreli mide bulantısı mümkündür.

Carbendacim

Kılkurdu istilasında en etkili olan nematodlar için belirtilmiştir. Enterobiasis hariç tüm istilalar için tedavi süresi 3 gündür. İkinci durumda, ajan bir kez alınır. Doz, 10 mg / kg vücut ağırlığı esas alınarak hesaplanır. Sabah ve akşam hap almanız gerekiyor. Tedavi sırasında ishal, şişkinlik mümkündür. Hamilelik, emzirme, erken çocukluk döneminde kontrendikedir.

Yukarıda açıklanan ilaçlar oldukça etkilidir, ancak daha çok toksik ilaçlardır. Bu nedenle, kullanımları yalnızca kontrendikasyon yokluğunda mümkündür. Aksi takdirde solucanlardan kurtulmak için geleneksel ilaçları kullanmak gerekir.

Solucanlar için çocuklar için ilaçlar: parazitlerden kurtulmak

Küçük çocukları tedavi etmek için oldukça dar bir ilaç yelpazesi kullanılmaktadır. Küçük çocuklara pirantel, piperazin, vanquin gibi reçeteli ilaçlar verilir. Bu ilaçların pratikte toksik etkisi yoktur. Ayrıca sadece tablet şeklinde değil, süspansiyon şeklinde de üretilirler.

Pirantel

Askıya alma şeklinde, 6 aydan 2 yaşına kadar olan çocuklar için reçete edilir. Altı aylıkken ilaç, doz başına 2. 5 mg / 10 kg vücut ağırlığı şeklinde dozlanır. Hasta 6 aydan büyükse, süspansiyon 5 ml / 10 kg vücut ağırlığı olarak dozlanır. Kabul sıklığı ve tedavi seyrinin süresi yetişkinlerinkine karşılık gelir.

Tabletler, iyi yuttuktan sonra çocuklar için reçete edilir. Kural olarak, bu zamana kadar çocuk 2 yaşında olacak. Farklı yaşlardaki çocuklar için pirantel tabletlerin dozajı aşağıdaki tabloda gösterilmektedir:

Yaş Doz başına doz
2-6 yaşında 250 mg
6-12 yaşında 500 mg
12 yıldan fazla 750 mg

Piperazine adipate

Çocuklar için tedavi süreci ve hastaneye yatış sıklığı, yetişkin hastaların tedavisinden farklı değildir. Doz, hastanın yaşına göre ayarlanır:

Yaş Doz başına doz
Bir yıldan az 200 mg
2-3 300 mg
4-5 500 mg
6-8 750 mg
9-12 1 gram
13-15 1. 5 gram

Dozlar, hastalığın şiddetine ve parazitlerin kullanılan ilaca duyarlılığına göre ilgili hekim tarafından değiştirilebilir.

Çocukların tedavisi için daha fazla toksik ilaç kullanılmasına, yalnızca yukarıdaki araçların etkisi düşük olduğunda izin verilir. Tedavi sırasında çocuğun durumunun izlenmesi gerekir.

Hamilelik sırasında solucanlardan nasıl kurtulurum

Hamilelik sırasında herhangi bir ilaç almanız önerilmez. Rahim içi gelişim sırasında, fetüs kimyasallara karşı aşırı derecede savunmasızdır. Antihelminthic ilaçlarla yapılan terapi teratojenik bir etkiye sahip olabilir, çocuğun gelişiminin patolojisine neden olabilir.

Kesinlikle gerekliyse, hamile kadınların piperazin ve prazikuantel almasına izin verilir. Diğer kemoterapi ilaçları kategorik olarak kontrendikedir. Solucanların tedavisi halk ilaçları ile yapılır veya doğum anına kadar ertelenir.

Solucanları halk ilaçları ile temizliyoruz: 10 tarif

Halk ilaçları, yuvarlak kurtların neden olduğu helmintiyaziyi tedavi etmek için mükemmel bir yöntemdir. Bitkisel ilaçların etkinliği, bant ve yassı kurtlarla enfeksiyonla azalır. Bununla birlikte, öyle olsa bile, doğal ilaçlar doğru seçim ve kullanım konusunda yardımcı olabilir. Aşağıdaki tarifler en etkili olarak kabul edilir:

Troichatka Ivanchenko

Kurutulmuş solucan otu, pelin ve karanfil karışımı. Bileşenler sırasıyla 4: 1: 4 oranında karıştırılır. 1 doz için doz 1. 75 gramdır. Tedavi süresi, üç günlük alım ile 2 haftadır. Tozu günde 3 defa aç karnına kullanmak gerekir.

Sütlü sarımsak

2 baş sarımsağın suyunu sıkın ve bir bardak ılık süte ekleyin. Karışım 2-3 hafta boyunca aç karnına günde bir kez içilir.

Saf Sarımsak

Helmintiyazisin tedavisi için, sarımsak yemek sırasında saf haliyle tüketilebilir. Beklenen etkiyi elde etmek için 2 hafta boyunca günde 3 defa 1 karanfil tüketilmesi tavsiye edilir.

Solucanlar için sarımsak

Keten Tohumları

1-2 çay kaşığı tohum ezin, bir bardak kaynar su dökün ve karışım soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Bundan sonra infüzyon süzülür, bir cam şişeye dökülür ve sabah ve akşam 100 ml'de alınır. Kursun süresi, helmint yumurtalarının dışkıda tespit edilmesinin kesilmesine kadar geçen süreye karşılık gelir. Ortalama olarak bu 2-3 hafta sürer.

Kabak Çekirdeği

Sadece bağırsaktan değil doku parazitlerinin de vücuttan atılmasına katkıda bulunur. Ürün ham olarak kullanılmaktadır. Isıl işlem, tohumlarda bulunan antihelmintik maddeleri yok eder. Tohumlar, önceden doğranmış, sütle doldurulmuş derilerle birlikte tüketilmelidir. Bir yetişkin için günlük doz 200-300 gramdır. Tedavi sırasında temizleyici lavman kullanılması tavsiye edilir.

Pelin tentürü

Tentürü hazırlamak için 1 kısım kurutulmuş ve doğranmış pelin otu ve 2 kısım votka alın. Bileşenler 2 hafta karanlık ve kuru bir yerde karıştırılır ve çıkarılır. Bundan sonra ilaç hazır kabul edilir. Günde iki kez 30-50 ml aç karnına tüketilmelidir. Pediatrik hastaların tedavisi için tentür kullanılmaz.

Baharatlar

Sıcak baharatlar (tüm biber türleri) genellikle yuvarlak kurt istilasını önlemek için kullanılır. Kullanımları için özel tariflere gerek yoktur. Her gün yemeğe bir tutam sıcak baharat eklemek yeterlidir.

Ölümsüz

Bir şişe olarak kullanılır. 2 yemek kaşığı kıyılmış ot 400 ml kaynar suya dökülür ve iki saat ısrar edilir. Bundan sonra ürün süzülerek günde 4 defa yemeklerden önce 0, 5 su bardağı tüketilir. Tedavi süresi 10 gündür.

Tıpta Immortelle

Ceviz Kabukları

Yeşil ceviz kabukları (4 adet) ezilir ve bir bardak (250 ml) kaynar suda demlenir. Soğuduktan sonra ürün süzülür ve 1/3 fincan yemeklerden önce alınır. Tek seferde hazırlanan doz, gün içerisinde 3-4 doz halinde içilmelidir. Tedavi süresi 2 haftadır.

Yay

Soğan veya yeşil soğan, sarımsakla aynı şekilde alınır. Helmintiyazisin tedavisi için günde 3 adede kadar küçük kafa tüketilebilir. Önleyici amaçlar için günde bir soğan yenmesi yeterlidir. Çare 1-2 hafta içinde solucanların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Paraziter hastalıkların tedavisi sırasında, hangi yöntemle yapılırsa yapılsın kişisel hijyen kurallarına uyulmalıdır. Rahatsız edilmiş parazitler genellikle aktif olarak hareket etmeye ve bağırsakları anüsten terk etmeye başlar. Bu özellikle kıl kurdu ve ascaris için geçerlidir.

Not: Halk ilaçlarının çoğu hamilelik sırasında kontrendikedir. Korkmadan küçük miktarlarda kabak çekirdeği, ceviz kabuğu, soğan ve sarımsak kullanabilirsiniz (soğan - günde 0, 5-1 küçük baş, sarımsak - günde 2-3 diş).

Sonuç

Bir kişide solucanlardan nasıl kurtulacağınızı düşünürken, yalnızca onların varlığını doğrulayan klinik semptomlara güvenmemelisiniz. Evde antiglust tedavisi yapan kişilerin yaygın bir hatası, hastalığın bariz belirtileri ortadan kalktıktan sonra ilaç almayı bırakmaktır. Tedavi süreci tamamlanmalıdır. Bunun istisnası, ilacın hasta tarafından zayıf bir şekilde tolere edilmesidir. Bu tür durumlarda, tavsiye ve daha az toksik bir ajanın seçimi için bir parazitoloğu ziyaret etmelisiniz.