İnsan vücudundaki parazitler: nedenleri, belirtileri ve tedavisi

vücutta parazitlerin ortaya çıkışı

Çevre ile sürekli temas halinde olduğumuz için, parazit oluşumundan kimse bağışık değildir. Bununla birlikte, diğer birçok hastalığı tetikleyebildikleri için, zamanında tespit ve tedavilerinin önemli olduğunu anlamanız gerekir.

Parazitler vücuttaki hücreler ve dokularla beslenirler, tüm besinleri, faydalı maddeleri ve vitaminleri alırlar, ayrıca atık ürünleriyle tüm vücudu zehirlerler.

Parazit bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarsınız?

Bir insan yaşayabilir ve uzun süre parazit taşıyıcısı olduğunu bilemez.Ana belirtiler şunları içerir:

 1. Sürekli yorgunluk ve aşırı sinirlilik;
 2. Sürekli şişkinlik ve şişkinlik;
 3. Mide bulandırıcı duygular ve normal iştahsızlık;
 4. Belirli bir neden olmaksızın hızlı kilo kaybı veya kilo alma;
 5. Deride her türlü kızarıklık ve apsenin görünümü;
 6. Eklemlerde ve kaslarda tekrarlayan ağrı.

Bunlar ana semptomlardır, ancak vücudun sarhoşluğuna işaret edebilecekbirçok ikincil semptomvardır. Bu nedenle, bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen doktorunuzu görmelisiniz.

Parazit bulduysanız, kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. Bu, enfeksiyonun nedenini ve olası etkilenen alanları belirlemek için önemlidir.

Dikkat çekici bir şekilde, insan vücudundaki parazitlerin semptomları ve tedavisi tamamen birbirine bağlıdır, bu nedenle ihtiyacınız olan ilaçları sadece bir doktor reçete edebilir.

Zararlılar nerede lokalize edilebilir?

parazitlerin vücutta yaşadığı yer

300'den fazla tür, en küçük, mikroskobik, büyük solucanlarla biten, birkaç metreye kadar ulaşabilen, bir insanda yaşayabilir. Bazı insanlar parazitlerin yalnızca kolonda yaşayabileceğini düşünür, ancak bu durumdan uzaktır. Aslında vücudun herhangi bir yerinde bulunabilirler: gözlerde, kaslarda, karaciğerde, boğazda veya kalpte. Helmintlerin, farklı koşullara iyi uyum sağladıkları için bir yetişkinin vücudunda onlarca yıl yaşayıp büyüyebileceği unutulmamalıdır.

İnsan kaslarında zararlılar olabilir mi?

Elbette yapabilirler. Genellikle kaslar, trikinoz gibi bir tür parazitik enfeksiyondan etkilenir. Bunlar hem insanları hem de hayvanları enfekte edebilen solucanlardır. Enfeksiyonun ana yolu, kötü işlenmiş veya çiğ olarak kirlenmiş et tüketimidir.

Ne tür asalak organizmalar var?

Birkaç grup ayırt edilebilir:

 1. Birincisi, solucanlar var. Bunlar arasında solucanlar, kıl kurtları ve yuvarlak kurtlar bulunur.
 2. İkinci olarak, en basit parazitler klamidya, lamblia ve bağırsak Trichomonas'tır.
 3. Üçüncüsü, bunlar mantar şeklindeki parazitler - kandida.
 4. Dördüncüsü, bakteri. Bu tip, Staphylococcus aureus veya Streptococcus'u içerir.
 5. Beşincisi, bu bir virüs. Bu kategori herpes virüsü, çiçek hastalığı veya grip içerir.

Parazitler sağlıklı bir yetişkinin vücuduna nasıl girebilir?

Birçok farklı enfeksiyon yolu vardır. En yaygın:

 1. Kontamine yiyecek veya su yiyerek. Bazen yiyecekler pişirmeden önce veya uygun olmayan depolama sırasında kirlenebilir. Bu nedenle, tüm istenmeyen organizmaları öldürmek için et ve balıkların termal olarak iyi işlenmesi gerekir.
 2. Hane halkı teması yoluyla enfeksiyon. Parazitlerin bir kişiden diğerine veya evcil hayvanlarla temas yoluyla geçebilmesi dikkat çekicidir. Bu nedenle, kendi hijyeninizi ve evcil hayvanlarınızın temizliğini dikkatle izlemelisiniz.
 3. Ayrıca bulaşma yoluyla da enfekte olabilirsiniz. Yani enfeksiyon, kan emen böcekler aracılığıyla meydana gelebilir.

Bazı parazitik organizmaların larvalarının bağımsız olarak insan vücuduna girebileceğine dikkat etmek gerekir. Çarpıcı bir örnek, deri sineğinin larvalarıdır.

Hangi doktor parazitleri tedavi eder ve onları nasıl teşhis eder?

parazitleri kim tedavi eder

Parazitlerin varlığının belirtilerini belirledikten sonra,uzman bir doktora danışabilirsiniz- bu bir parazitolog. Bu uzman genellikle bir pratisyen hekim tarafından yönlendirilir. Ancak vücudunuzda parazitler olduğundan eminseniz, doğrudan onunla iletişime geçebilirsiniz.

Teşhis yöntemlerine gelince, testler için dışkı bağışlayabilirsiniz, ancak sonuç tamamen güvenilir olmayabilir, çünkü testler parazitin larvalarını bıraktığı anda yapılırsa, analiz varlığını göstermeyebilir. O zaman ikinci bir teslimiyet gerekecek.

En çok test edilen ve güvenilir yöntemkan testidir. Böyle bir teşhisin yardımıyla, parazitlerle bağımsız olarak savaşmak için vücudun ürettiği antikorların varlığını tespit etmek mümkündür.

Tanıda en yeni yaklaşım bitkisel rezonans testidir. Bu yöntem, parazitik organizmalar tarafından yaratılabilecek elektromanyetik salınımların hesaplanmasını sağlar.

Parazitlerin bir yetişkinin vücudu üzerindeki etkisi nedir? Her şeyden önce kalp dahil hemen hemen tüm organların çalışmasını bozarlar. Bunun nedeni, parazitlerin dokuları ve hücreleri aktif olarak yok eden enflamatuar süreçlere neden olmasıdır.

Parazitler büyümeleri ve normal işleyişleri için yiyecekle birlikte gelen tüm bu besinleri kullanırlar.

Parazitlerin tedavisi ve önlenmesi: temel ipuçları

Tıbbi tedavi birkaç aşamadan oluşur:

 • Hazırlık. Bu aşamada, doktorlar sorbentler ve enzim preparatları almanızı önerir. Önemli olan vücudu iyi temizlemek ve zehirlenmeye işaret eden semptomları hafifletmektir. Bunu yapmak için, özel ilaçlar almalısınız, kabulün dozu ve zamanlaması doktor tarafından belirlenmelidir, çünkü hepsi tamamen bireyseldir.
 • Doğrudan haşarat giderme. Bu, terapinin ana aşamasıdır. Hasta bir dizi ilaç almalıdır, ancak bunların çok toksik olduğu anlaşılmalıdır. Bu nedenle, çeşitli sonuçlar ortaya çıkabileceğinden, hiçbir durumda doz aşılmamalıdır. Bugüne kadar, bilim adamları tek bir doz için tasarlanmış ilaçlar geliştirdiler. Sentetik ilaçlara ek olarak, parazitleri iyi tedavi edebilen ve neredeyse hiç yan etkisi olmayan diyet takviyeleri de kullanabilirsiniz.
 • Kurtarma. Parazitlerle savaşmaya yardımcı olan haplar çok zehirlidir. Bu nedenle, ana tedavi sürecinden sonra, gastrointestinal sistemin normal işleyişini geri kazanmaya yardımcı olacak probiyotikler içilmelidir. Ek olarak, karaciğer ve safra kesesinin normal işleyişini geri kazanmaya yardımcı olacak genel bir vitamin kompleksi ve hepatoprotektörler de içmelisiniz. Ayrıca etkilenebilecek olan kalp sağlığına da dikkat etmelisiniz.

Halk ilaçları

parazitler için halk ilaçları

Ayrıca, vücudu parazitlerden arındırmaya yardımcı olacakhalk ilaçlarıda vardır. Bunlar arasında karanfil tohumları, pelin ve yeşil ceviz kabukları bulunur. İnsanlar böyle bir çare üçlüsü diyor. Ek olarak, parazitlerle savaşmak için aşağıdaki araçlar kullanılır:

 • kefir ile sarımsak.
 • soğan infüzyonu.
 • pelin tentürü.

Ancak, parazitin türüne ve bireysel özelliklerine bağlı olarak doğru tedaviyi seçecek bir doktora danışmak en iyisidir. Tedavi doğrudan parazitin nerede bulunduğuna bağlıdır, boğaz veya bir tür kas.

İnsanlarda parazitlerin önlenmesi

Yaşamanıza ve parazitleri düşünmemenize yardımcı olacakbazı basit önleme kurallarıvardır. Bunlar şunları içerir:

 1. Kişisel hijyeni korumak.
 2. Sokak hayvanlarıyla teması en aza indirin.
 3. Evcil hayvanınızın hijyenine iyi bakın.
 4. Dairede mümkün olduğunca sık ıslak temizlik yapın.
 5. Yemek yemeden önce yiyecekleri iyice yıkayın.
 6. Özellikle balık ve et söz konusu olduğunda, gıda ürünlerinin tam termal işleme.
 7. Arıtılmamış su kullanmayın.

Solucanlar ve diğer parazitler ne kadar yaygındır?

Bilim adamlarının hesaplamalarına göreneredeyse her 4 kişidensolucanlarla enfekte. Çocuklar, enfekte bir çevre ile daha fazla temas halinde olduklarından çok daha sık enfekte olurlar. Çeşitli kronik hastalıklara neden olabilen solucanlar ve diğer zararlı organizmalardır. Bunlara gastrit, kolesistit ve pankreatit dahildir. İnsan vücudunda sürekli çoğalırken yıllarca dayanabilecekleri dikkat çekicidir.

Sonuç olarak, parazitlerden ne içilir sorusuna kesin olarak cevap vermenin imkansız olduğu vurgulanmalıdır. Birkaç semptom tespit ettiğinizde, derhal doğru tedaviyi seçmenize yardımcı olacak bir doktora görünmelisiniz. Ek olarak, özellikle evde küçük çocuklarınız ve hayvanlarınız varsa, periyodik olarak önleyici bakım yapmak çok önemlidir.

Asla kendi kendine ilaç verme, çünkü yalnızca bir uzman en zararsız ve etkili çareyi seçebilir.