İnsanlarda deri altı parazitlerden hızla kurtuluruz

deri altı parazitlerin varlığında kaşıntı

İnsanlar, "parazitler" kelimesini insan kolonunda yaygın olan yaygın solucanlarla ilişkilendirmeye alışkındır. Ancak lokalizasyonları o kadar çeşitli olabilir ki, hasta birkaç yıl boyunca deri altı parazitlerin varlığını bile bilmiyor. Evet, davetsiz misafirler bir kişinin derisinin altına rahatça oturabilir ve boyutlarına nadiren mikroskobik denilebilir.

Parazit türleri ve belirtileri

Vücudunuz kaşınıyor mu? Yüzünde pürülan sivilce? Gözde ara sıra bulanıklık? Bütün bunlar vücutta hızlı hareket eden ve iç organları etkileyebilen deri altı parazitlerdir. Bu hareket bağımsız olarak veya kan akışıyla gerçekleşir. Hasta, epidermis tabakasının altına bir solucan gelip onu "selamlayana" kadar uzun yıllar böyle bir "olgu" hakkında bilgi sahibi olmayabilir.

koldaki deri altı parazitler

Okuyucuyu daha da korkutmak için, habitatı sadece derinin altında bulunan olası parazit çeşitlerinin özelliklerini sağlamak gerekir.

filaryaz

Tropikal ülkelere giderseniz, ısırıklarıyla sadece kaşıntı veya ağrı şeklinde sorun yaratamayan, aynı zamanda size nematod türlerinden parazitler - filariasis bulaştırabilecek böceklerle savaşmaya hazır olun. Hastalığın tehlikesi uzun kuluçka döneminde yatmaktadır - yaklaşık 5-7 yıl. Bunca zaman parazitler insan vücudunda hiçbir belirti göstermeden çoğalacaklardır.

deri altı parazitlerle alerji

Vücuda atılan çok miktarda atık ürünle, her şeyden önce ciltte karakteristik bir ürtiker ile kendini gösteren bir kişide zehirlenme yavaş yavaş gelişmeye başlar. Kaşıntıyı sadece ilk aşamada verir. Gelecekte, hasta birkaç hareketli mühür arayacak, görme kaybıyla karşı karşıya kalacak, akut ateşle başa çıkacak.

Teşhis gelince, burada hasta kliniğe başvururken bir uzman tarafından muayene edilir. Çıplak gözle, derinin altında sürünen solucanlar görebilirsiniz, ayrıca gözleri incelerken mükemmel bir şekilde görülebilirler. Uzman, hastalığın seyrini ve öncesindeki olayları açıklığa kavuşturarak uygun tedaviyi teşhis eder ve reçete eder.

deri altı parazitlerle rahatsızlık

Önemli!Sıcak ülkelere seyahat ederken, vize kontrolü veya sağlık hizmetleri tarafından zorunlu tutulmasa bile aşıyı ihmal etmeyin.

Drakunkuliasis

Sunulan grubun helmintleri vücuda yutulan kontamine su yoluyla girer. Tespiti prensipte imkansız olan larvaları içerir. Ancak larvalar bir metreye kadar büyüdüğü için enfeksiyonun kendisi bir kişi için ölümcül olabilir. Böyle bir helmint mideye yerleşebilir veya akciğerlere nüfuz ederek kişinin nefes almasını tamamen engelleyebilir. Ancak bu nadiren olur, çünkü çoğu durumda bu tür parazit bir kişinin alt uzuvlarını seçecektir.

deri altı parazitler ile bacaklarda kaşıntı

Belirtiler şunları içerir:

 • alt ekstremitelerin kaşınması;
 • bacaklarda veya ayaklarda karakteristik bir silindir oluşumu;
 • cildin çeşitli pürülan lezyonları;
 • Suyun etkisi altında patlayan, çapı en az 8 cm'ye ulaşan tuhaf kabarcıklar.
deri altı parazitler ile cilt üzerinde nokta

Ne tür su içtiğinize çok dikkat edin, çünkü kendinizi ve sevdiklerinizi bu tür enfeksiyonlardan korumak tedaviye başvurmaktan daha kolaydır.

Uyuz

Tüm hoş olmayan uyuzlar sadece kaşıntı ile kendini gösterir, nadiren ciltte lekeler ve kızarıklık şeklinde herhangi bir değişiklik bulabilirsiniz. Bunun nedeni, enfeksiyonu yalnızca hastalığın başka bir taşıyıcısı ile etkileşime girdiğinde veya giysilerinin parçalarıyla temas halinde ortaya çıkan cilt akarlarıdır.

mikroskop altında deri altı uyuz akarı

Keneler küçüktür, çıplak gözle görülmezler, ancak vücuttaki aktiviteleri oldukça geniştir. Cilde nüfuz etmesi durumunda, parazitler epidermisin derin katmanlarındaki pasajlarını kemirir - bu kaşıntıya neden olur. Uzun parazit yürüyüşleri ile ciltte pasajlar görünmeye başlar ve yüzeyler iyot ile tedavi edilirse, bu tür pasajların karakteristik bir örümcek ağını fark edebilirsiniz.

İlgili işaretler şunları içerir:

 • çizilme yerlerinde kabarcıklar oluşur;
 • eller ve eklem yüzeyleri daha fazla etkilenir.
deri altı parazitleri olan kaşıntı

Önemli!Bir uzman tarafından muayene ile hızlı teşhise rağmen, tedavi uzun zaman alabilir, bu nedenle enfeksiyona karşı alınacak önlemleri dinlemek daha iyidir.

demodekoz

Çok sayıda parazit çeşidinden, Demodex cinsinin kenelerinin lezyonlarından ayrı ayrı bahsetmeye değer. Dağılımları, esas olarak, karakteristik bir akne şeklinde sunulan yüzün yağ bezlerinde lokalizedir. Dışarıdan, bu tür üreme çok çekici görünmüyor. Kirpiklerin dökülmesi lezyon ve semptom olarak da adlandırılır.

yüzünde deri altı parazit demodex

Böyle bir lezyonun teşhisi sadece birkaç dakika sürer. Doktor sadece cildi inceler. Ancak, uzmanın tüm reçetelerine tam olarak uyulsa bile tedavi birkaç yıl sürebilir.

Deri altı zararlılarının teşhisi

Çoğu durumda, etkilenen cildin teşhisi, doğrudan görsel muayenede hastalığı belirleyebilen bir uzmanın ofisinde gerçekleştirilir. Ancak iç organların nedenini ve eşlik eden lezyonlarını doğru bir şekilde belirlemek için hastaya kapsamlı bir tıbbi muayene yapılır. İlk olarak, tüm lezyonları netleştirmek gerekir ve ikincisi, bu şekilde parazit birikimlerinin odaklarını (varsa) bulmak ve sayılarını yaklaşık olarak belirlemek mümkündür.

deri altı parazitler için bir doktora görünün

Döküntü, kaşıntı ve diğer değişiklikler şeklinde hoş olmayan semptomlar bulursanız, aşağıdaki gibi uzmanlarla iletişime geçmelisiniz:

 • dermatolog;
 • alerji uzmanı;
 • nöropatolog;
 • tıbbi psikolog;
 • bulaşıcı hastalık uzmanı.

Kapsamlı bir muayene, bir nörolog ve bir tıbbi psikolog ziyaretini içerir, çünkü kaşıntı ve kızarıklık genellikle basit bir psikolojik bozukluktur. Ancak bu tür ziyaretler, yalnızca yerel doktor tarafından muayene edildikten sonra yapılmayan doğru bir teşhisin olmamasından kaynaklanmaktadır.

deri altı parazitler için doktor muayenesi

Hastalığın tipini belirlemede, hastanın deri altında veya iç organlarda parazitlerin varlığını doğru bir şekilde gösterecek olan laboratuvar teşhisi özellikle önemlidir. Böyle bir anket iki aşamadan oluşur:

 1. Parazitlerin doğrudan teşhisi - değişiklikleri incelemek için mukoza zarının kazıma veya bulaşması kullanılır. Doğrudan yöntem, parazitlerin varlığının açık bir tezahürü durumunda kullanılır: cilt kızarıklığı, kabarcıklar, pürülan akne.
 2. İkinci aşama, insan vücudundaki parazitlere karşı mücadeleye karşı bağışıklık tepkisini kesin olarak belirleyen antijen-antikor komplekslerinin varlığı için kan çalışmasını içerir. Kural olarak, parazitlerin hayati aktivitesinin atılan unsurları, koruyucu antikorları neredeyse tamamen öldürür, bunun sonucunda vücudun zayıflamış bağışıklığı, davetsiz misafirlerin istilası ve aktivitesinin üstesinden gelemez.
deri altı parazitler için kan testleri

Tedaviyi reçete etmek için, insan vücuduna giren parazit türünü doğru bir şekilde belirlemek gerekir. Burada, ciltte kazıma veya mukoza zarının bulaşması ile birlikte, saç, kan, tırnaklar, dışkı, ciltteki kabarcıkların içeriği ve diğer önemli biyolojik materyaller genellikle analiz için alınır.

Tedavi

Deri altındaki parazitlerin tedavisini tam olarak anlatmak mümkün değildir. Burada lezyonun lokalizasyonu, alanı ve evresi önemli bir rol oynamaktadır.

Genel bilgi olarak sadece aşağıdaki tekniklerden bahsedilebilir:

 1. Deri altı akarları, vücuttaki her türlü parazitin ortadan kaldırılmasına dayanan ilaçlar kullanılarak çıkarılmalıdır. Burada uzmanlar genellikle akarisit ajanların yanı sıra antihistaminikler de reçete eder. Harici bir uygulama olarak, antibiyotik merhemler ve jeller ile vazokonstriktör ilaçlar, örneğin sulu bir adrenalin-resorsinol çözeltisi, etkili bir ilaç görevi görür. Kullanım talimatları ve tedavi rejimi, lezyonun evresine bağlı olarak doktor tarafından açıklanacaktır.
 2. Drakunculosis cerrahi müdahaleye tabidir. Bir kişinin derisinin altına yayılmış veya zaten iç organlara çarpmış her türlü solucan dahil. Bu tür lezyonların tehlikesi, genellikle beynin acı çekmesine neden olan parazitlerin iç organlara yayılmasında yatmaktadır. Bu nedenle, solucanların lokalizasyonunu bulmak için hastanın kapsamlı bir muayeneden geçmesi gerekir.
doktorlar deri altı parazitler için tedavi reçete eder

Parazitleri vücuttan çıkarmanın genel prensibi iki şekilde gerçekleşir - konservatif yöntem ve cerrahi müdahale. Deri altı parazitlerin tedavisi durumunda, uzun zaman alacağı ve vücuda verilen zararın ciddi olabileceği ve hastanın sonraki yaşamı için sonuçları olabileceği için alternatif yöntemlerin kullanılması önerilmez.

profilaksi

Parazitlerle enfeksiyon, düşük kaliteli yiyecek veya su tüketilmesi durumunda, hasta bir kişiyle veya enfekte bir alanla doğrudan temas yoluyla oluşur. Parazit istilasının nedenleri arasında önde gelen pozisyonlar hijyen kurallarının ihlaline verilir.

deri altı parazitleri önlemek için el yıkama

Kendinizi sunulan sorunlardan korumak için şunları yapmalısınız:

 1. Yemek yemeden önce, halka açık yerlerde bulunan nesnelerle her temastan sonra ve para kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.
 2. Başka birinin eşyalarını denemeyin, çünkü larvaları ciltte bulunan ve bu nedenle kolayca bulaşan parazitlerle enfekte olabilir.
 3. Başkalarının kozmetik ürünlerini kullanmayın. Rujlar, maskaralar, başka birinin sabunu ve diğer eşyalar parazit larvalarının aynı taşıyıcıları olabilir.
 4. Meyve ve sebzeleri yerken, onları kir ve tozdan yıkama ve diğer temizleme prosedürlerine maruz bıraktığınızdan emin olun - bunların arasında haşere larvaları da olabilir.
 5. Bir yara veya aşınma durumunda, enfeksiyonu önlemek için derhal tedavi edilmesi gerekir.
deri altı parazitleri önlemek için meyve yıkama

Tropik ülkelere yapılacak bir seyahat durumunda sağlığınıza dikkat edin ve zorunlu aşıları yaptırın. Orada yaraların, ısırıkların ve cildin diğer mekanik yaralanmalarının yardımını ve tedavisinden vazgeçmeyin. Böylece kendinizi davetsiz misafirlerin ziyaretinden koruyabilirsiniz.