Paraziter hastalıklar için hangi tedavi uygulanır?

Uzmanlara göre, hiç kimse parazit enfeksiyonundan bağışık değildir ve şu anda çoğu insanda bir veya başka tür mevcuttur.

Her tür için ayrı bir teşhis yöntemi kullanılması gerektiğinden, vücuttaki helmintleri tespit etmek oldukça zordur.

vücutta parazit varlığı tehlikesinin sembolü olarak ünlem işareti

Bu nedenle, bazıları dışkıda yumurta varlığı ile, bazıları ise kan testi ile tespit edilir. Bazı türler insan vücudunun içinde o kadar sessiz ve anlaşılmaz bir şekilde hareket etme eğilimindedir ki, onları tanımlamak neredeyse imkansızdır.

Ancak tüm parazitlerin sağlığımız ve hatta bazen yaşam için potansiyel bir tehlike oluşturduğu unutulmamalıdır.

Helmint taşıyıcıları, kural olarak, her zaman ciddi kronik hastalıklardan muzdariptir ve gerçek nedenlerini bile bilmiyorlar.

Bu nedenle, özellikle çocuk sahibi olan herkes, vücuttaki parazitlerden nasıl kurtulacağını ve enfeksiyonu önlemek için hangi önleyici tedbirlerin alınması gerektiğini bilmelidir.

Çocuklar için en tehlikelisi helmintlerdir, çünkü ergenliğin gecikmesine, zihinsel ve fiziksel gelişimin bozulmasına ve hafıza sorunlarına neden olabilirler.

Olası enfeksiyon yolları

parazit istilasının bir nedeni olarak kirli eller

Parazitlerle mücadele sadece onları uzaklaştırmak değil, vücuda girmelerini engellemektir. Bu aşağılık yaratıklar nasıl oluyor da içimize yerleşiyor?

Enfekte olmanın birçok yolu vardır. En yaygın olanları şunlardır:

 1. Etli yemlerde larva bulunması ve ısıl işlemin yetersiz olması. Bu durumda, tenya enfeksiyonu oluşabilir.
 2. Temel hijyen kurallarını (kirli eller, meyveler, sebzeler) göz ardı etmek. Çoğu zaman, bu kurallara uyulmaması nedeniyle, bir kişiye kıl kurdu veya yuvarlak kurt bulaşır.
 3. Kirlenmiş su.
 4. Sinekler vektörlerdir.
 5. Ayakkabısız yerde yürümek nematod istilasına neden olabilir.

Vücudu temizleme yöntemleri

Antiparaziter tedavi hem ilaçlar yardımıyla hem de her türlü geleneksel tıp yöntemleriyle yapılmaktadır.

İlaçlar

parazitleri vücuttan çıkarmak için haplar

Tabletleri kullanırken, her ilaç için önerilen dozlara ve belirlenen kurs süresine sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekir.

İlaçlar olması gerekenden daha küçük dozlarda alınırsa parazitler dışarı atılmaz, yaşadıkları organlardan yakındaki organ ve sistemlere göç ederler. Bu, yaşamı tehdit eden bir duruma yol açabilir.

Örneğin, helmintler bağırsaklarda lokalizeyse pankreas, apandisit, akciğerler veya karın boşluğuna hareket edebilirler.

Bu durumda yumurtlama süreci geçici olarak engellendiği için test sonuçları negatif olabilir.

Kural olarak, ilaçlar solucanlardan hızla kurtulmaya yardımcı olur, ancak hemen hemen tüm hapların ilk dozdan bir süre sonra tekrar alınması gerektiği unutulmamalıdır.

etnobilim

Geleneksel tıbbı kullanırken, belirlenen dozlara ve kurslara kesinlikle uymak gerekir.

Antelmintik otların yardımıyla parazitleri vücuttan çıkarmak için, onları yeterince yüksek bir konsantrasyonda kullanmanız gerekir. Ve bu genellikle toksisitelerinde bir artışa ve yan etkilerin gelişmesine yol açar.

Ek olarak, bazı bitkilerin kontrendikasyonları vardır. Örneğin, pelin ve solucan otu 12 yaşın altındaki çocuklarda ve ayrıca kalp hastalığı, rahim kanaması, karaciğer ve böbrek hastalığı olan kişilerde tedavi edilmemelidir.

Solucan otu

Bu şifalı bitki, antelmintik dahil olmak üzere birçok faydalı özelliğe sahiptir.

Tansy, temelinde hazırlanan uçucu yağ gibi, toksik madde thujone içerir.

parazitleri gidermek için solucan otu kaynatma

Vücuda girdikten sonra bu madde tüm parazitleri hızla öldürür. Bununla birlikte, istenen antelmintik etkiyi elde etmek için, bu bitkinin insanlar için güvenli olmayabilecek yüksek dozlarda infüzyonunu almak gerekir. Bu nedenle, bu ilaç 18 yaşın altındaki çocuklar ve ergenler tarafından kullanılmamalıdır.

 • İnfüzyon 1 yemek kaşığı hazırlanması için. bir kaşık çiçek bir bardak kaynar su ile dökülür, bir su banyosuna konur ve 15-20 dakika bekletilir. Daha sonra sıvı soğutulur, süzülür ve 200 ml'ye getirilir. Yemeklerden önce günde 2 kez 1/3 fincan alın. Tedavi süresi 3 gündür. Her dozdan sonra bir müshil alınır. 1-2 hafta sonra, üç günlük bir kurs daha yapabilirsiniz.
 • Kuru çiçekleri bir kahve değirmeni içinde öğütün ve yemeklerden önce günde 2 kez 1/3 çay kaşığı toz alın. Bal veya şurup ekleyebilirsiniz. Tedavi süresi 3 gündür. Bundan sonra, ölü parazitlerin bağırsaklardan kolayca çıkabilmesi için müshil almak gerekir.
 • Toz ve infüzyona ek olarak, solucan otu da mikrokristaller için kullanılabilir. Bunun için solucan otu, pelin ve papatya çiçeklerinden eşit oranlarda alınan bir infüzyon hazırlanır. Ezilmiş bitki karışımından bir çorba kaşığı 200 g kaynar suya dökülür, kaynatılır ve soğutulur. Bundan sonra, bir diş sarımsak doğramanız, et suyuna eklemeniz, en az 3 saat beklemeniz ve süzmeniz gerekir. 7 gün boyunca her gün mikrokristaller (50 ml) için bitmiş ilacı kullanın.

acı biber

parazitleri gidermek için acı biber

Birkaç yıl önce mide ülserinin nedeninin acı biber olduğuna inanılıyordu, ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar bu görüşü tamamen çürüttü.

Aksine, bu baharatın düzenli olarak tüketilmesi insan vücudunu mide ülseri de dahil olmak üzere birçok hastalıktan korur.

Ancak halihazırda bu hastalığa sahip olan kişiler, tıpkı karaciğer, böbrek ve mesane hastalıklarının varlığında olduğu gibi acı biber kullanmamalıdır.

Bu baharatın çocuklarda helmintiyazis tedavisi için kullanılması da önerilmez.

Erişkinlerde parazitlerin dışarı atılması için biber 7-10 gün boyunca yemeklerle birlikte tüketilmelidir.

Lahana

Lamblia bir insanın içinde yaşıyorsa, lahana turşusundan sıkılmış salamura yardımıyla atılabilirler.

Bu durumda lahana, sirke turşusuna dayanmadan kendi suyunda pişirilmelidir.

Meyve suyu yemeklerden yarım saat önce, 10 gün boyunca yarım bardak alınmalıdır.

Havuç

parazitleri gidermek için havuç suyu

Ayrıca parazitleri havuçla da öldürebilirsiniz.

Aynı zamanda hem tohumları hem de taze sıkılmış suyu ilaç olarak kullanılmaktadır.

 1. Tohumlar: müshil ve antihelmintik etkiye sahiptir. Bir kahve değirmeni içinde 50 gr tohum öğütmek ve yemeklerden sonra günde 5 defaya kadar 2 gr almak gerekir. Toz ılık kaynamış su ile yıkanır. Ek olarak, sadece solucanlardan değil, aynı zamanda bağırsaklarda artan gaz oluşumundan ve fermantasyondan kurtulmaya yardımcı olan tozdan bir infüzyon da hazırlanabilir.
 2. Meyve suyu: Kök sebzelerden meyve suyu hazırlayın ve sabahları yetişkinler için aç karnına, çocuklar için 150 g - 1-2 yemek kaşığı. kaşıklar. Bu durumda çocuklara günde 2 defa meyve suyu verilmelidir.

Keten tohumu ve karanfil

parazitler için keten tohumu

Keten, karanfil ile birlikte insanlarda yaşayan tüm türlerle savaşmak için çok iyi bir çare olarak kabul edilir. Unutulmamalıdır ki keten tohumu kullanırken günde en az 1, 5 litre su içilmesi tavsiye edilir.

 • İlacı hazırlamak için 100 gr keten tohumu ve 10 gr karanfil almanız ve her şeyi toz haline getirmeniz gerekir.
 • 1 yemek kaşığı toz alın. ben. üç gün üst üste yemekle veya ayrı ayrı.
 • Üç gün sonra, üç günlük bir ara vermeli ve ardından tekrar üç günlük bir kursa gitmelisiniz.
 • Tozu bir ay boyunca bu şekilde alın.

Sarımsak

Soru ortaya çıkarsa: evde parazitler nasıl giderilir, o zaman sarımsak mucizevi özelliklerini hatırlamalıdır.

Kıl kurdu insan vücudundan uzaklaştırmak için sarımsak tedavisi kullanılır.

vücuttaki parazitlere karşı sarımsak

Sarımsak kullanmanın birkaç yolu vardır.

 1. Sarımsak mumunun hazırlanması: iki diş sarımsağı doğrayın, 100 gr kaynamış soğuk su dökün ve yarım saat bekletin. Daha sonra bir pamuğu sarımsak infüzyonuyla nemlendirin, bir parça bandajla sarın ve yirmi dakika anüse götürün.
 2. İki diş sarımsak ve 100 gr sudan bir sarımsak çözeltisi hazırlayın, ince bir elekten süzün ve lavman yapın.
 3. 3 diş sarımsak ezin, 100 gr kaynamış ılık su dökün ve gece boyunca demlenmeye bırakın. 10 gün boyunca yemeklerden önce sabahları alın.

Balkabağı tohumu

Kabak çekirdeği, sadece insanların değil hayvanların da vücudundaki bağırsak parazitlerini öldürmede oldukça etkili olan cucurbitin maddesini içerir. Bu maddenin en yüksek konsantrasyonu tohumun kendisinde değil, onu kaplayan filmde yoğunlaşır.

Parazitleri yemeklerden 30-60 dakika önce alınan soyulmamış çiğ tohumlarla zehirlemek en iyisidir.

parazitler için kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği temelinde, aşağıdaki tariflere göre ilaçlar hazırlayabilirsiniz:

 1. Çekirdekleri tuzlu suyla dökün ve karışım ısınana kadar mikrodalgada veya ocakta ısıtın. 100 tohum sayın, 4 parçaya bölün ve her 3-4 saatte bir parçayı iyice çiğneyin. Her porsiyonu aldıktan bir saat sonra bir çay kaşığı hint yağı için. Kabul süresi 3 gündür.
 2. Soyulmamış tohumları (200 g) bir tavada kızartın, toz haline getirin ve 6 diş kıyılmış sarımsak ile karıştırın. Karışıma bal ekleyin ve gece boyunca karanlık bir yere koyun. Üç gün boyunca yemeklerden önce her sabah 30 gr alın.

karpuz çekirdeği

parazitler için karpuz tohumları

Sıradan karpuz tohumlarının yardımıyla parazitlerden kurtulmak da mümkündür.

Bunu yapmak için, bir kahve değirmeni içinde öğütün, soğuk maden suyuyla karıştırın ve gece boyunca demlenmeye bırakın. Sonuç, yemeklerden önce bal, şeker veya şurup ilavesiyle 100 gr tüketilmesi gereken bir sıvı olmalıdır.

Listelenen fonlara ek olarak, bir kişinin içinde yaşayan parazitleri gidermeye yardımcı olan birçok başka bitki, sebze ve meyve vardır.

Bu nedenle, armut tohumları, soğan infüzyonu, ısırgan köklerinin infüzyonu, nar kabuğu kaynatma, kuzukulağı antihelmintik özelliklere sahiptir.