Solucanlar hakkında mitler ve gerçekler - insan vücudundaki parazitler

Solucanlar, helmint grubuna ait parazitlerdir. Memelilerin, balıkların ve insanların vücudunda bulunan "konak" ile beslenirler, gıdanın besin değerini azaltarak, atık ürünleri atarak, bağışıklığı azaltarak ve alerjenlere karşı duyarlılığı artırarak vücuda zarar verirler. Helmintiyazlarla mücadele tarihi boyunca, insanlık birçok tedavi yöntemi icat etti. Bu yöntemlerin etkinliğini, solucanlar için düzenli hap alımı şeklinde önleme etkisini düşünüyoruz ve gerçeği kurgudan ayırıyoruz.

Solucanlar: Sağlığa zararlı parazitler

doktor tarafından parazit tedavisi

Doğada, konakçı pahasına var olan, ancak yalnızca zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda ana vücuda da fayda sağlayan ortak yaşam parazitleri olmasına rağmen, solucanlar vücutta varlığı sağlığı önemli ölçüde bozan parazitlerdir. Hasar derecesi açısından helmintiyazlar, tüberküloz, koroner kalp hastalığı ve kronik ishal gibi hastalıklarla karşılaştırılır.

Solucanlar, helmintiyazisin ilk aşamasında bile sindirim sisteminin işleyişinde, bağışıklıkta ve alerjik reaksiyonlarda bozulmalara neden olabilen parazitlerdir. Hastalığın gelişmesiyle birlikte, anemi, besin maddelerinin, vitaminlerin, minerallerin insan vücuduna gıda ile giren helmintler tarafından tüketilmesi nedeniyle çeşitli eksiklik koşulları not edilir.

Solucanlar, parazitler, helmintler grubu, yuvarlak kurtlar, kıl kurtları, nematodlar, toksokaraları içerir. Helmintiyazların yayılması açısından, sadece gripten sonra ikinci olan bulaşıcı hastalıklarla karşılaştırılırlar. Ve vücutta akut bulaşıcı bir sürecin arka planına karşı helmintlerin varlığı, iyileşmeyi önemli ölçüde zorlaştırabilir, hastalığı uzatabilir.

Şiddetli helmintiyazlar üreme işlevini de etkiler, kısırlığa, gelişimsel engelli çocukların doğumuna neden olabilir. Solucanların vücuda yayılması, bir kişinin sakatlığının nedeni olur.

Helmintlerin yaygınlığı çoğunlukla hijyen kurallarına ("kirli ellerin hastalığı") uyulmaması, yaşam koşullarının kalitesi ve hem kişisel hem de ticari olarak hayvancılık çiftliklerinin etrafındaki bölgelerin kirlenmesi ile açıklanır. Sıhhi ve hijyenik standartlara uyulmaması: halka açık yerlerde gıda, eller, yüzeylerin işlenmesi, iklim koşullarımızda helmintlerin çoğaltılması ve bir taşıyıcıdan diğerine bulaşması için uygun bir ortam yaratır.

Çocuklar ve yaşlılar, bağışıklık savunmasının azalması nedeniyle paraziter hastalıklara en duyarlıdır. Çocuklar da henüz ellerini yıkama alışkanlığını kazanmamışlardır, ancak her şeyi ağızla inceleme içgüdüsü olduğu gibi tırnaklarını ısırma ve parmaklarını emme ihtiyacı da vardır.

Mitler ve gerçekler: "helmintiyazis" hastalığının tedavisi ve önlenmesi hakkında

solucanlar için doğru beslenme

Çeşitli "ev", alternatif helmintiyaz tedavisi yöntemlerinin varlığı, insanlık, böyle bir teşhisle doktora gitmenin "utanç verici" olduğu görüşüne borçludur. Bu nedenle, test sonuçlarından solucanların varlığını öğrenen veya genel semptomlarla kendilerinde helmintiazis şüphesi olan insanlar, eczanelerde "solucan hapları" satın alarak veya "halk" tedavi yöntemlerine başvurarak genellikle bir uzmana danışmaktan kaçınmaya çalışırlar.

Kendi kendine teşhis genellikle yanlış endikasyonlara dayanır ve tedavi girişimleri sağlığa zararlıdır. Yaygın efsanelerden biri, bir rüyada diş gıcırdayan gece bruksizminin, vücuttaki solucanların, huzursuz uykuya katkıda bulunan parazitlerin varlığının tartışılmaz bir işareti olduğunu söylüyor. Bu versiyon, bilimsel araştırmalar sırasında herhangi bir onay bulamadı, çoğu zaman bruksizmin nedeni stres ve sinir sisteminin işlev bozukluklarıdır. Ve bu durumda "solucan tedavisi görmek" bir anlam ifade etmiyor.

Helmintiyazis için kullanılan bazı yaygın alternatif tekniklere bakalım.

Maydanoz, dereotu, kereviz, kişniş gibi aromatik maddelerce zengin yeşillikleri bol miktarda tüketmenin vücutta ve vücut yüzeyinde yaşayan helmintler ve diğer parazit grupları üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Aynı şekilde, helmintler de iyileştirici özelliklere sahip olan sebzelere, meyvelere, portakal meyvelerine kayıtsızdır. Çok miktarda yeşillik veya balkabağı, deniz topalak, havuç, hurma ile sağlanan artan miktarda vitamin, genel durumu bir süre iyileştirebilir, ancak helmintiyaziyi iyileştirmez. Ancak bu tedavi yöntemini sevenlerde hipervitaminoz ve hazımsızlık oldukça yaygındır. Kötü yıkanmış otlar kullanıldığında ek enfeksiyon olasılığından bahsetmiyorum bile: solucanların yumurtalarından kurtulmak için yeşillikler yemekten önce birkaç kez iyice yıkanmalıdır.

Çeşitli bağırsak lavaj türleri, limonlu veya sarımsaklı bağırsak lavmanları, parazitlerden anında kurtulma sözü verir. Ancak, helmintlerin yaşam alanı olan ince bağırsağın boşluğu, lavman ve Esmarch kupaları için uygun değildir. Böyle bir sahte bilimsel yöntemin sonuçları, helmintiyazis için bir tedavi değil, düzenli lavmanlarla bağırsak mikroflorasının ihlali ve sonuç olarak kostik suları kullanırken mukoza yüzeyinin aşınmasıdır.

Solucanlar için kendi kendine reçetelenen tabletlerin tehlikeleri

solucanlar için tabletler

Halk ilaçları yardımcı olmazsa, ilaçlara başvurmak gerekir. Solucanlar için tabletler, helmintiyazları tedavi eden ilaçlar oldukça yaygındır ve eczanelerde serbestçe satılmaktadır.

Bununla birlikte, oldukça fazla sayıda helmintiyaz ve diğer parazitlerin olduğunu ve kombine etkili ilaçların varlığına rağmen, tek bir "solucan hapı" olmadığını hatırlamakta fayda var. Farklı helmint türleri için farklı ilaçlar üretilir.

Ayrıca, helmintiyazis ilaçları oldukça toksiktir ve hem genel sağlık açısından hem de yaş dönemleri veya fizyolojik koşullar (farklı dönemlerde hamilelik) açısından bir takım kontrendikasyonları vardır. Uygun bir ilacın seçimi, tüm faktörleri, enfeksiyon derecesini dikkate alan bir uzman tarafından gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, çeşitli ilaçları, tedavi sırasında vücudu desteklemek için ek ilaçları ve en olası komplikasyonların önlenmesini birleştiren bir tedavi süreci gereklidir.

Helmintiyazisin önlenmesi, özellikle evcil hayvan yetiştiricileri olmak üzere bazı kişilerin takip ettiği düzenli antiparaziter ilaçlar şeklinde, hastalığın ilk aşamasından daha fazla zarar verebilir. Antelmintik ilaçların etkisi parazitlerin zehirlenmesine dayanır, ancak bunlar insanlar için toksiktir ve "her ihtimale karşı önlem amacıyla" alınmamalıdır.