Solucanlara karşı korunmak için hangi profilaksi gereklidir?

Bilim adamları bugüne kadar çeşitli helmintlerin yaklaşık 400 türünü biliyorlar. Bir insanın hemen hemen tüm organlarını ve sistemlerini parazitleyerek çok sayıda hastalığa neden olabilirler.

kirli eller yoluyla solucanlar ile enfeksiyon

Solucanlar temizlikten korkar, bu nedenle ana önleme temel hijyen kurallarına uymaktır.

İstatistiklere göre, parazitler gezegenimizdeki her dört kişiden birinin vücudunda yaşar ve hemen hemen herkes hayatında en az bir kez bazı türlerle karşılaşır. Solucanların önlenmesi, modern tıbbın en acil sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Parazitlerin insan vücuduna girmesini önlemek için hangi araçlar kullanılabilir?

Genel bilgi

Helmint hastalıklarının önlenmesinin gerçekleştirildiği araçlara bağlı olarak, aşağıdaki tiplerde olabilir:

 • ilaçsız;
 • tıbbi veya geleneksel;
 • Halk ilaçları.

Solucanlarla mücadelede bu yönlerden hangisinin en uygun olduğunu söylemek zor. Hepsi birbirini tamamlar, bu nedenle en iyi etki yalnızca entegre bir yaklaşımla gözlemlenir.

İlaç dışı yöntemler

Oldukça basit kurallara uyarak, istilacı solucan türlerinin vücuda girmesini önleyebilirsiniz. İkincisi insan vücuduna aşağıdaki şekillerde girebilir:

 • kirli yiyecekler veya ellerle;
 • uygun ısıl işlem görmemiş yiyecekleri yerken;
 • standart altı su veya doğrulanmamış kaynaklardan su içerken.
solucanları önlemek için el yıkama

Günde birkaç kez, sokaktan geldikten veya evcil hayvanlarla etkileşime girdikten sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkamanız önerilir.

Bu nedenle, solucanların spesifik olmayan önlenmesi aşağıdaki noktalardan oluşur:

 • kişisel hijyen kurallarına uygunluk;
 • düzenli çarşaf değişimi;
 • evde zamanında temizlik;
 • tüketilmeden önce yiyeceklerin uygun şekilde işlenmesi;
 • sadece güvenilir kaynaklardan sıhhi ve hijyenik standartları karşılayan su kullanımı.

Kişisel hijyen kurallarının çocuklar tarafından ihmal edildiğine inanılmaktadır. Ancak bu fenomen yetişkinler için nadir değildir. Yemek yemeden önce, tuvaleti kullandıktan sonra, halka açık yerlerden eve dönerken düzenli el yıkama şarttır. Kapı kolları, tırabzanlar, banknotlar ve bir kişinin dokunduğu her türlü yüzey parazit yumurtaları ile kontamine olabilir.

Vücuda ağız yoluyla girerler. Bu şekilde, jeohelmintler iletilir - yuvarlak kurtlar, kıl kurtları, kırbaç kurdu, nekator, kancalı kurt, bağırsak yılan balığı. Tam gelişme ve üreme için bir ara konakçıya ihtiyaç duyan biyohelmintler, kalitesiz ısıl işlem görmüş yiyecekleri yediklerinde vücuda girerler.

Aktif olarak suşi, kötü işlenmiş tuzlanmış ve tütsülenmiş balık, kanlı biftek tüketen bir yetişkin için, tenya enfeksiyonu olasılığı artar. İnsan vücudunda yaşayabilen tüm helmintlerin en uzun ve en tehlikelisi olarak kabul edilirler.

Egzotik ülkelere seyahat ederken son derece dikkatli ve dikkatli olmanız gerekir. İçmek için sadece şişelenmiş su kullanın. Bu mümkün değilse, içme ve pişirme suyu kaynatılmalıdır. Su arıtma için tasarlanmış özel müstahzarları kullanabilirsiniz. Sebze ve meyveleri iyice yıkayın. Yöresel yemekler yerken, iyi ısıl işlem görmüş olanları seçmelisiniz.

solucanların önlenmesi için ıslak temizlik

Sadece yetişkinlerin yaşadığı bir evde, ıslak temizlik haftada en az bir kez, çocuk odasında - iki kez yapılmalıdır. Yumuşak oyuncaklar vakumlanmalı, kalanı sabunlu suda yıkanmalıdır.

Evcil hayvanlar, bir veteriner tarafından periyodik olarak kontrollerden geçirilmeli ve ardından solucanlar için ilaç kullanılmalıdır. Hasta bu önerilere uyarsa, haplarla tedaviye ihtiyaç duymaması oldukça olasıdır.

Tıbbi önleme

Farmakolojik ilaçlarla solucanların önlenmesine gelince, burada bilim adamları iki büyük gruba ayrıldı. İlki haplarla profilaksinin güvenli, etkili ve düzenli olarak yapılması gerektiğine inanıyor. Bu hem yetişkinler hem de çocuklar için geçerlidir. İkinci grup, profilaktik amaçlar için hap kullanımına karşı çıkıyor. Solucanları önlemek için oldukça zehirli ilaçlar kullanan kişinin vücuduna daha fazla zarar verdiği kanısındadır. Bu taktik serçe sürüsüne top atmaya benzer.

Solucanlar için tabletlerin hala farmakolojik ajanlar olduğu, kullanım için belirli endikasyonları ve kontrendikasyonları olduğu ve ayrıca bir takım yan etkileri olduğu göz önüne alındığında, sadece yüksek solucan istilası olasılığı ile kullanılmaları gerekir. Bu gibi durumlarda şüphelenilebilir:

 • enfekte bir hastayla temas - evde, anaokulunda, okulda;
 • serbest dolaşan evcil hayvanların varlığı;
 • negatif laboratuvar test sonuçları ile hastalığın klinik belirtilerinin varlığı.

Son durum özel ilgiyi hak ediyor. Çoğu zaman, doktorlar hastanın şikayetlerini dikkate alarak parazitleri olduğundan şüphelenir ve laboratuvar testlerinin sonuçları negatif kalır. Bu gibi durumlarda doktorlar solucanlara karşı sözde profilaktik tedaviyi önermektedir. Ana belirtiler şunlardır:

 • Genel zayıflık;
 • halsizlik;
 • sinirlilik;
 • uyku bozukluğu;
 • entelektüel aktivite ile ilgili sorunlar;
 • bilinmeyen kökenli cilt belirtileri;
 • Demir eksikliği anemisi.

Bu semptomların bir kompleksinin varlığı, solucanların önlenmesi için geleneksel bir ilacın atanmasının bir göstergesidir.

halk yolları

Geleneksel tıp ayrıca helmintlere karşı birçok profilaktik ajan sunar. Geleneksel hap tedavisi ile karşılaştırıldığında, solucanlar için halk ilaçları bir takım avantajlara sahiptir. Her şeyden önce, insan vücudu için nispeten güvenlidirler. Solucanlara karşı halk ilaçları ile önleme ve tedaviye nadiren istenmeyen olaylar eşlik eder ve genellikle iyi bir sonuç verirler.

Göreceli ucuzluk, onları ülkemiz nüfusunun mutlak çoğunluğunun kullanımına sunar ve göreceli güvenlikleri, solucanlara karşı profilaktik ajanlar olarak kullanılmalarına izin verir.

Tansy'nin solucanlar üzerinde felç edici bir etkisi vardır. Özellikle kıl kurdu ve yuvarlak kurtlara karşı profilaktik bir ajan olarak etkilidir. Bu solucanların vücutta kalmalarına yardımcı olacak herhangi bir adaptasyonu yoktur. Bir solucan otu infüzyonu hazırlamak için, bir bardak kaynar su ile bir çorba kaşığı hammadde dökün, bir saat ısrar edin. Bundan sonra, infüzyon süzülmeli ve yemeklerden önce günde üç kez bir çorba kaşığı bir kursta içilmelidir.

Pelin, tenyalara, yuvarlak solucanlara ve lambliaya karşı etkilidir. Tedavi ve önleme için, yemeklerden yarım saat önce günde üç kez 20 damla alınan alkol tentürü kullanılır.

Bir başka etkili ilaç ise nardır. Bir meyvenin kabuğu 0, 5 litre kaynar su ile demlenir. Ortaya çıkan ürün 1. 5 saat içinde içilmelidir. 3 saat sonra müshil tabletleri almanız gerekir.

Lamblia'ya karşı profilaktik bir ajan olarak huş katranı kullanılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için, 14 gün boyunca içmeniz gerekir. İlk gün, bir kaşık bal içinde bir damla katran çözülür. Daha sonra her gün bir damla eklenir ve sayı sekize çıkar. Bu tür kurslar altı ayda bir defadan fazla yapılamaz.

İki yemek kaşığı kabak çekirdeği yaban mersini suyu ile karıştırılmalıdır. Çare aç karnına içilmeli ve üç saat sonra müshil alınmalıdır. Hem yuvarlak solucanlara hem de tenyalara karşı kullanılır.

Öneriler

Solucan tedavisi için hem haplar hem de halk ilaçları sadece uzmanların gözetiminde alınmalıdır. Parazitlere karşı profilaksinin uygunluğuna ilişkin nihai karar, ilgili hekim tarafından verilmelidir. Solucanlara karşı nelerin var olduğu konusunda sizi bilgilendirecek ve her durumda en uygun yöntemi seçmenize yardımcı olacaktır.