İnsan vücudundaki parazitler: semptomlar ve tedavi

vücutta parazitlerin ortaya çıkmasının nedenleri

Aşağıda belirtileri ve tedavisi verilecek olan insan vücudundaki parazitler, iç organ ve sistemlere girdikten sonra orada yaşamaya başlayan ve aktif olarak çoğalan canlılardır.

Parazitler çoğunlukla bağırsaklarda, karaciğerde ve pankreasta yaşarlar.

Ayrıca akciğerlerde, beyinde, safra kesesinde, gözlerde ve hatta dış yumuşak dokularda (deri altında) bulunabilirler.

İnsan vücudundaki parazitler (semptomlar ve tedavileri belirli parazitik lezyona bağlıdır) oldukça farklı olabilir.

İnsan vücudunu (hem yetişkinler hem de çocuklar) en sık etkileyen aşağıdaki parazit türleri vardır:

 1. Pinworms.
 2. Solucanlar veya helmintler.
 3. Ascaris.
 4. Giardia.
 5. Solitaire.
 6. Zincir (domuz eti).
 7. Yassı Solucanlar.

Kıl kurtları en sık çocuklarda görülen parazitlerdir. Dahası, bir çocuğa kıl kurdu bulaşmışsa, büyük olasılıkla diğer aile üyeleri de enfekte olacaktır. Kıl kurtlarının bir özelliği, geceleri dişi kıl kurtlarının hastanın anüsünden çıkması ve oraya yumurta bırakması ve bu da şiddetli kaşıntıya neden olmasıdır.

Genellikle bu parazit vücuda genellikle küçük çocuklarda görülen el hijyeni yokluğunda girer. Yuvarlak kurtlar, oldukça büyüyen parazitlerdir. Yumurtaları çiğ yiyeceklerde bulunur, bu nedenle kötü pişmiş et veya balık yemek enfeksiyona giden ilk yoldur.

Giardia su kaynaklı bir parazittir. Bu organizmaların ana kaynakları yaşlılar ve çocuklar için bakım merkezleridir. Solucanlar, insanlar için tehlikeli olan parazitlerdir. Bağırsağın herhangi bir yerinde yaşayabilir ve hastanın sağlığında ciddi bozulmalara neden olabilirler.

Parazit enfeksiyonunun nedenleri farklı olabilir, çünkü aslında tehlike her adımda bir kişiyi beklemektir. Enfeksiyon genellikle evde ortaya çıkar. Bu özellikle çocuklar için geçerlidir. Örneğin, yemekten önce kötü yıkanan eller, bunlar da dahil olmak üzere tüm mikropların ve parazit yumurtalarının sindirim sistemine girmesini sağlar.

Parazit istilasının diğer olası nedenleri şunlardır:

 1. Kirli durgun su kütlelerinde yüzmek.
 2. Kötü yıkanmış yiyecekler, özellikle böğürtlenler, meyveler ve sebzeler yemek.
 3. Kötü pişmiş yiyecekler yemek. Bu balık ve et için geçerlidir. Ayrıca ayrı ayrı bahsetmeye değer, çiğ balık yeme tehlikesidir (örneğin suşide). Gerçek şu ki, ülkemizdeki balıkların çoğu ithal ediliyor, bu yüzden tazeliğini ancak hayal edebilirsiniz. Sonuç olarak, balıklarda uygun olmayan saklama koşulları altında, her türlü solucan yumurtası kolayca ortaya çıkabilir ve bu da bir kişi böyle bir balıkla birlikte yer. Ek olarak, birçok tehlikeli parazitle de enfekte olabilen yabani et yemenin tehlikeleri konusunda uyarıda bulunmaya değer.
 4. Hayvan dışkısı ile temas. Bu, bahçe kedileri ve köpekleri tarafından kolayca "ziyaret edilebilen" açık kum havuzlarında oynayan çocuklarda olabilir. Böylece bir zincirleme reaksiyon tetiklenir: çocuk oyuncakları enfekte kuma atar ve sonra eve getirir. Aynı yerde, bebek ellerini yıkamayı unutacak ve ağzına sürükleyecektir - enfeksiyon garantilidir.
 5. Yemek hazırlarken, evi temizlerken veya banyo yaparken hijyen kurallarının ihlali. Ayrıca, bulaşma yolu da dışlanmaz - tükürük, bulaşıklar, havlular ve hatta bir el sıkışma yoluyla (parazit yumurtaları, rektal kaşıntı yaşayan bir hastanın tırnaklarının altında olabilir). Böyle bir temastan sonra sağlıklı bir insan ellerini iyice yıkamazsa, kesinlikle enfekte olacaktır.
 6. Yalnızca genel kirleticiler için kirli olmayan, aynı zamanda birçok parazitin yumurtaları açısından da zengin olan musluk suyu içmek.

Önemli!

Parazitlerin yumurtaları bağırsaklara girse bile, hiçbir şey kan dolaşımıyla birlikte vücuda yayılmasını ve gözlere, beyne ve kaslara yerleşmesine engel değildir. Bu nedenle parazit istilası tehlikesini küçümsemeyin.

Bir kişinin kötü alışkanlıklarından bahsetmek önemlidir - tırnak yeme, küçük nesneleri ağza çekme alışkanlığı ve diğerleri. Çoğu zaman enfeksiyon, antiparaziter ilaç verilmeyen evcil hayvanlarla temastan meydana gelir. Ayrıca, en tehlikeli parazit türlerinin taşıyıcıları olan küçük sinekleri ve sivrisinekleri de unutmayın.

Bu durumda hastalık hem sineklerin dışkısında tutulabilir hem de ısırık sırasında kişiyi doğrudan şımartabilir. Bugün parazitlere karşı birçok etkili tedavi var.

Bu, hastalığın halk ilaçları ile tedavisi, vücudun sarımsak, soda, kefir ve diğer ürünlerle temizlenmesi ve ayrıca patolojinin ilaçlarla tedavisi olabilir. Belirtileri ve tedavisi farklı olabilen insan vücudundaki parazitler son derece canlı olarak kabul edilir, bu nedenle onları vücuttan uzaklaştırmak oldukça zordur ancak doğru teşhis ve tedavi ile bu mümkündür.

İnsan vücudundaki parazit belirtileri: bilmeniz gerekenler

İnsan vücudundaki parazit belirtilerinin çok farklı olabileceği hemen söylenmelidir. Bu, büyük ölçüde kişiye yerleşen belirli "kiracı" türüne bağlıdır. Parazitlerin bulunduğu yere bağlı olarak, hasta bir kişinin karakteristik belirtileri olabilir.

Bu nedenle, parazitler bağırsaklarda olduğunda, yetişkinler aşağıdaki semptomları geliştirebilir:

 1. İshal ve zayıf sindirim. Protozoal parazit türlerinden kaynaklanır.
 2. Ağız kokusu, yetişkinlerde parazitlerin ilk belirtisidir.
 3. Kabızlık, parazitler bağırsak hareketliliğini engellediğinde ortaya çıkabilir. Dahası, bazen etkileri nedeniyle hastanın safra kanallarında tıkanıklığı olabilir. Bu da, ikterik belirtiler ve karaciğer hastalıkları ile tehdit ediyor.
 4. Şişkinlik genellikle ince bağırsakta lokalize olan solucanlardan kaynaklanır. Ayrıca şişkinliğe ve gaz üretimine neden olabilirler. Bu nedenle, bir kişinin sık sık şişkinliği varsa, bu, helmintik istilanın açık bir işaretidir.
 5. Tahriş olmuş mide ve genel karın ağrısının semptomları, bağırsak boşluğunu parazite eden solucanlardan kaynaklanır.
vücuttaki parazit belirtileri

İnsan vücudundaki parazit belirtileri sadece sindirim sisteminde değil, diğer organ ve sistemlerde de ortaya çıkabilir. Bu nedenle, genellikle hasta bir kişinin sinir sisteminde rahatsızlıkları vardır. Bu, uyuyan bir çocukta sıklıkla görülen zayıf uyku, artan sinirlilik ve hatta gece diş gıcırdatmasıyla kendini gösterebilir (bu durumun tıbbi bir tanımı da vardır - bruksizm).

Dışarıdan bir uyaranın neden olduğu sinir sistemindeki anormallik türlerinden biri olarak tanımlanır. Bazı parazitlerin göç etme kabiliyeti nedeniyle, bir kişi eklem ve kas ağrısı geliştirebilir. Aynı zamanda bazen ağrı o kadar belirgindir ki, hastalar akut artrite benzer ağrı yaşarlar. Çoğu zaman, insan vücudundaki parazit belirtileri kendilerini alerjik reaksiyonlar şeklinde gösterir.

Bu durumda, parazitler (özellikle solucanlar) tarafından salınan toksinler, belirli sayıda koruyucu hücrenin salınması şeklinde vücudun bağışıklık tepkisini aktive edebilir. Sonuç olarak, hasta ciltte her türlü alerjik ve enflamatuar süreç geliştirebilir. Bu nedenle, besleyici ortam nedeniyle, bu durumdaki bir kişi genellikle her türlü cilt hastalığına sahiptir - kızarıklık, ürtiker, egzama belirtileri ve dermatit.

Bağırsak sistemi hasar görürse, kişi sivilce, pürüzlü cilt eğilimi, papillomlar ve hatta kırılgan tırnaklar yaşayabilir.İç organlar parazitler tarafından ciddi şekilde hasar görürse, kişi şiddetli bir anemi geliştirir. Bu, bazı solucan türlerinin bağırsak zarına yapışabilmesi ve insan vücuduna girmesi gereken tüm besinleri alabilmesi gerçeğiyle doğrulanır.

Böylelikle hastanın sadece vitamin eksikliği değil, aynı zamanda iç kan kaybı da olur. Bol parazitik lezyonları olan yetişkin hastalarda, ağırlıkta keskin bir azalma ve vücudun genel olarak tükenmesi olabilir. Bunun nedeni sadece parazitlerin "tüm meyve sularını içmesi" gerçeği değil, aynı zamanda böyle bir durumda hastanın yemek yemek istememesi, çünkü sindirimi çok rahatsız olacaktır.

Parazitlerin bir kişinin akciğerlerinde lokalize olması durumunda kronik öksürük, bronşit, balgam üretimi ve zatürre olabilir.Bu genellikle yuvarlak kurtların güçlü bir şekilde yenilmesinden kaynaklanır. Bilim adamları, astımın ascaris ve aktif üremeleri ile ortak bir enfeksiyon belirtisi olduğunu bulmuşlardır. Yetişkinlerde parazitlerin son karakteristik özelliği, düşük bağışıklık ve vücudun sürekli zehirlenmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan onkolojik patolojilere eğilimdir.

Özellikle çocuklarda olmak üzere insan vücudundaki parazit belirtileri aşağıdaki gibi olabilir:

 1. Çocuğun gerginliği, sık ağlama ve depresif ruh hali arttı.
 2. Kötü uyku, çocuğun gece yarısı sık sık uyanmasıyla ifade edilebilir.
 3. Yaşa göre iştahsızlık ve genel olarak zayıflık.
 4. Anüste kaşıntı ve sık ishal.
 5. Çocuğun büyük zayıflığı.
 6. ARVI'ya eğilim.
 7. Astım semptomları ve sık öksürük.

Bazen bir çocukta solucan istilasının hala anne karnındayken meydana geldiğine dikkat etmek önemlidir. Böylece fetüs her türlü patolojiyi daha doğumdan önce geliştirebilir. Doğumdan sonra, solunum sistemine parazitler yerleşmişse çocuk kronik bronşite yatkın olabilir. Parazitlerin önlenmesi ve tedavisi hakkında - makalenin ilerleyen kısımlarında.

Vücuttaki parazitlerin belirtileri ve tedavi yöntemleri

vücuttaki parazitlerin belirtileri

Vücuttaki parazitlerin semptomlarını inceledikten sonra, geleneksel tedavi şemalarından bahsetmek önemlidir. Her zaman ilaç kullanımı ile yapılır. Her parazit türü için ayrı ilaçların kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Bağırsak solucanları durumunda, probiyotik alımı, bağırsağın işleyişini normalleştirmek ve ondan parazitleri çıkarmak için müstahzarlar belirtilir. Bir hastaya iç organlarda (örneğin karaciğer) parazit teşhisi konması durumunda, kendisine güçlü antibiyotikler, glukokortikosteroidler ve diğer ilaçlarla uzun süreli tedavi önerilebilir.

Not etmek önemlidir

Vücuttaki parazitlerin semptomları tedavi sırasında bir miktar değişebilir, bu nedenle tedavi her zaman tıbbi gözetim altında olmalıdır.

Vücuttaki parazitlerin semptomları oldukça çeşitlidir. Bazen bir kişiye yanlışlıkla hastalığın yanlış nedeni teşhisi konur, çünkü parazitik bir lezyonun belirtileri bazen diğer hastalıklara benzer. Geleneksel terapi tıptan daha kötü “işe yaramaz”.

Parazitlerden kurtulmak için en iyi halk tarifleri şunlardır:

 1. Bal kabağı ve bal karışımı. Hazırlamak için, homojen bir karışım elde etmek için çiğ kabak çekirdeğini bal ile soymadan öğütmeniz gerekir. Bir kaşıkla günde birkaç kez tüketin. Tedavi süresi en az bir aydır.
 2. Pelin ve bal ilacı. Bir kaşık pelin öğütün ve balla karıştırın. Öğün aralarında kullanın, ardından müshil alın.
 3. Birkaç diş sarımsağı soyun. Kaynamış süt ile karıştırın ve süzün. Hazırlanan karışımı üç gün aç karnına yarım bardak için.
 4. Doğranmış yaban turpu alın ve 0, 5 litre votka ile doldurun. Bir hafta ısrar et. Her gün bir kaşık alın. Tedavi süresi en az bir hafta olmalıdır.
 5. Celandine kaynatma. Hazırlamak için iki yemek kaşığı doğranmış kırlangıçotu alıp pelin ile karıştırmanız gerekir. Suyla örtün ve kaynatın. Süzün ve günde iki kez yarım bardak alın. Terapi süresi en az iki haftadır.

Önleme

vücuttaki parazitlerin önlenmesi

Vücudun parazit hasarının önlenmesi, kişisel hijyene titizlikle bağlı kalmak ve elleri temiz tutmaktan ibarettir. Bu nedenle eller özellikle yemek yemeden önce olabildiğince sık yıkanmalıdır. Çocuklara bunu çok erken yaşlardan itibaren yapmayı da öğretmeye değer.

Sonraki kural, samimi hijyeni sağlamaktır.Her gün duş almak ve iç çamaşırını değiştirmek demek. Yatak çarşafları ise her hafta değiştirilmelidir (yıkama ve ütüleme gereklidir). Yediğiniz yemeğin kalitesine dikkat etmek çok önemlidir. İyice yıkanmalı ve gerekirse ısıl işlem görmelidir.

Ayrıca çiğ balık ve et yemeyin. Doktorlar, kalitesinden şüphe duyduğunuz yiyecekleri veya her türlü fast food tezgahında hazırlanmış yiyecekleri satın almanızı tavsiye etmez. Bu tür kurumlarda kısırlık kavramı yoktur, bu nedenle orada parazitlerle enfekte olmak çok kolaydır.

Çocuklarınıza göz kulak olmak ve her şeyi ağızlarına sürüklemelerine izin vermemek önemlidir.Ayrıca, bir çocuk evcil hayvanlarla oynarken de son derece dikkatli olmalısınız, çünkü bebek onlardan "enfeksiyonu" kolayca alabilir. Genel olarak, evcil hayvanların ayrı bakıma, uygun beslenmeye ve haplarla parazitlerin düzenli profilaksisine ihtiyacı vardır.

Bağışıklık sisteminin desteğini unutmayınız, çünkü güçlü bir savunma ile vücudun parazitlerle savaşması daha kolaydır. Ayrıca kötü temizlenmiş durgun su kütlelerinde yüzmemelisiniz. Bağırsak hareketleri, karın ağrısı, anemi veya kronik zehirlenmedeki ilk rahatsızlıklarda doktora başvurmanız gerektiğini unutmamak önemlidir.