Bir yetişkin parazit için hangi testleri yapmalıdır?

Genellikle, refahın bozulması, stres veya vitamin eksikliği ile karıştırılan çeşitli parazit türlerinden kaynaklanır. Enfeksiyonu belirlemek için nerede ve ne tür bir analiz yapmanız gerekiyor?

Parazitler için testler - nasıl ve ne alınmalı - bu soru, görünürde bir neden olmaksızın sağlık durumu kötüleştiğinde ortaya çıkar.

İdeal olarak insan vücudunda varolmaya adapte edilmiş çeşitli parazit türleri uzun bir süre kendini göstermeyebilir. Tipik olarak, okula veya anaokuluna giden çocuklar zaman zaman helmintler için taranır. Bununla birlikte, yetişkinlerde parazitlerle enfekte olmak da çok yaygındır.

Helmintik istilanın bazı belirtileri, örneğin:

 • kandaki hemoglobinde azalma;
 • iştahsızlık;
 • uyku bozukluğu;
 • kilo kaybı;
 • vücut ısısında artış.

Çeşitli patolojik durumlarla benzerlikler gösterir.

Bulaşma olasılığı çok yüksektir. Bunun farkında olmayan birçok insan şu ya da bu şekilde taşıyıcıdır. Ek olarak, insan sağlığına zarar sadece solucanlardan değil, bazı protozoalardan da kaynaklanabilir. İnsan vücudundaki varlıkları toksoplazmoz ve diğer tehlikeli hastalıklara yol açar. Enfeksiyonu zamanında tespit etmek ve mümkün olan en kısa sürede uygun tedaviyi reçete etmek için insan vücudundaki parazit analizinin geçilmesi gerektiği açıktır. Yerel terapist, parazitlerin hangi testleri geçeceğini söyleyecektir.

Yetişkinler ne zaman parazitler açısından test edilmelidir?

Uzmanlar, bu listedeki semptomlardan bir veya daha fazlasına sahipseniz parazitleri test etmenizi önerir:

 • Sindirim sistemindeki sorunlar: kabızlık eğilimi, ishal, mide bulantısı, kusma, şişkinlik.
 • Vitamin ve besin eksikliği nedeniyle cilt soluktur.
 • Hızlı yorgunluk, enerji kaybı, ilgisizlik görülür.
 • Vücut ağırlığı hızla düştü.
 • Alerji belirtileri, bariz tahriş edici maddelerin yokluğunda ortaya çıkmıştır (böyle bir reaksiyon, solucanların atık ürünlerinden kaynaklanır).

Bağışıklığın azalması sonucunda vücudun soğuk algınlığına karşı direnci kötüleştiyse testlerin yapılması (parazitler için kapsamlı bir analiz yapılması) önerilir.

Ek olarak, anüs çevresindeki derinin kaşınması, parazitler için test edildiğinde doğrulanabilen helmintik istilanın (enterobiasis) varlığını gösterir.

İnsan vücudundaki parazitleri tanımlamak için genellikle hangi testler yapılır?

Helmintler veya diğer parazitlerle enfekte olduğumuzdan şüpheleniyorsak, hemen tedaviye başlamak istiyoruz. Bununla birlikte, gerekli ilaçları reçete etmek için, öncelikle parazitlerin varlığını kontrol etmelisiniz, çünkü vücutta hangi türlerinin yerleştiğini anlamak gerekir. Parazitler için nerede test yaptırılacağını en yakın kliniğe başvurarak öğrenebilirsiniz.

Dışkı Analizi

parazitlerin varlığı için hangi testlerin yapılması gerekiyor

Bu durumda en basit ve en yaygın çözüm, uzmanların helmint yumurtalarını arayacağı dışkı analizidir.

Bu analiz türü, aşağıdakilerin varlığını belirlemenizi sağlar:

 • yuvarlak solucanlar;
 • trematodlar veya parazitler;
 • tenyalar.

Bununla birlikte, bu tür bir analizin önemli bir dezavantajı vardır: parazitler için dışkı analizinin sonuçları her zaman güvenilir değildir, çünkü parazitler belirli dönemlerde çoğalır ve uzun süre yumurta bırakmayabilir. Bu nedenle, daha fazla güvenilirlik için, parazitler için dışkı analizi birkaç gün arayla 2-3 kez tekrarlanır.

Genişletilmiş dışkı analizi

Standart dışkı analizine ek olarak, güvenilirliği ve doğruluğu çok daha yüksek olan ayrıntılı bir analiz de vardır. PCR teknolojisine dayanan bu tür teşhisler, ölü veya hareketsiz olanlar da dahil olmak üzere bir parazitin DNA'sını tespit etmeye yardımcı olur. Bu yöntem, vücutta ne tür solucanların bulunduğunu bulmayı mümkün kılar, bu da doktorun hangi ilacın hastalıkla daha etkili bir şekilde baş edeceğini belirleyebileceği anlamına gelir.

Enterobiasis için kazıma

Kılkurdu, en yaygın helmint türlerinden biridir. Bu tür bir parazit için test edilmek için, yumurtalarını bulabileceğiniz anüs çevresindeki deri kıvrımlarını sıyırmanız gerekir. Böyle bir çalışmanın sonuçlarının doğruluğunu artırmak için, birkaç gün sonra da tekrarlanmalıdır. Bu muayene yöntemi ağrısızdır, parazitlerin olağan analizi gibi hem yetişkinler hem de çocuklar için uygundur.

Kan testi

İmmünoenzimatik kan testi yaptırırsanız yüksek doğrulukla parazit istilası oluşturmak mümkündür. Bu tür bir analizi geçerseniz, hemen hemen her tür parazitin antikorlarının ve antijenlerinin varlığını tespit edebilirsiniz. Bu durumda antijenler, parazitlerin ve kendilerinin atık ürünleridir ve antikorlar, enfeksiyonla savaşmak için insan vücudunda sentezlenen immünoglobulinlerdir. Bu yöntemi kullanarak hastalığı erken evrelerde, henüz çok fazla parazit bulunmadığında teşhis etmek mümkündür ve onlarla baş etmek kolaydır.

Bu analiz için damardan kan bağışı yapmak gerekir. Güvenilirliği en az% 95 olan sonuç en geç 9 gün içinde bilinecektir. Tabii ki, bu tür araştırmalar yetişkinler için daha uygundur.

Bu yönteme ek olarak, özellikle akut helmintiyazis formundaki parazitleri tanımlamak için başka kan testi yöntemleri kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde çeşitli enfeksiyon türlerini yüksek doğrulukla teşhis etmeye izin veren çeşitli muayene yöntemlerine dayanırlar.

Bazı tıbbi kurumlar, çeşitli helmint türlerini tespit etmek için kapsamlı bir kan testi sunar.

Analize hazırlanmak için şunları yapmanız gerekir:

 • , son öğünün testten en geç 10 - 12 saat önce olduğunu;
 • yağlı, tütsülenmiş ve tuzlu yiyecekleri önceki gün diyetten çıkarır;
 • Testten 24 saat önce sigara ve alkol tüketimini hariç tutun.