İnsanların gözündeki parazitler: semptomlar ve tedavi

insanların gözünde parazitlerin ortaya çıkmasının nedenleri

Göz parazitleri yuvarlak ve düzdür, daha az sıklıkla annelidler ve dikenli solucanlar, sinek ve sivrisinek larvalarıdır. İnsan vücuduna girdikten sonra yavaş yavaş yayılarak dokulara ve organlara zarar verirler. Çoğu, insan gözünde parazitlenme yeteneğine sahiptir ve oftalmik helmintiyazisin gelişimini tetikler.

Klinik olarak, bu ciddi patolojiler ağrı, yanma, kaşıntı, görme bozuklukları, gözyaşı ile kendini gösterir. Tanı konulduktan hemen sonra cerrahi ve (veya) konservatif tedavi yapılır.

Gözlerdeki parazitlerin neden olduğu hastalıklar

İnsanlarda oftalmik helmintiyazise neden olan 50'den fazla ajan bilinmektedir. Bazıları doğrudan mukoza zarından geçerek konjonktiva veya lakrimal kanallara zarar verir. Diğerleri, göz küresini içeriden enfekte eder, bağırsaklardan veya karaciğerden gelen bir kan akışı ile içine girer. Parazitler, kısmen veya tamamen görme kaybına yol açan yumurtlayarak aktif olarak büyümeye ve çoğalmaya başlar.

En sık teşhis edilen oftalmik helmintiyazis:

 • onchocerciasis- insan vücudundaki Onchocerca nematodlarının (onchocercias) parazitizminin neden olduğu helmintiyaz. Spesifik semptomu, gözün korneasının "bulanıklığı" dır;
 • oftalmomiyaz, sineklerin veya sineklerin larvaları içeri girdiğinde ortaya çıkan, gözün ve eklerinin paraziter bir hastalığıdır. Şiddetli miyaz vakalarında, retina dekolmanı veya optik sinir atrofisi mümkündür;
 • dirofilariasis- ipliksi nematod larva göz küresini istila ettiğinde gelişen helmintiyazis. Solucanların hareketleri yanma hissi, şiddetli ağrı ve kaşıntıya neden olur;
 • sparganosis, Spirometra cinsi tenyaların larvalarının neden olduğu cestodoz grubundan bir insan hastalığıdır. Enfeksiyon, esas olarak yabani hayvan eti tüketimiyle oluşur;
 • toksokariyaz, toxocara yuvarlak kurtunun larvalarının neden olduğu kronik bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyon kaynağı hasta bir hayvandır (genellikle bir köpektir);
 • insan gözünde hangi parazitler yaşayabilir
 • toksoplazmoz, hücre içi protozoanın (toksoplazma) neden olduğu kronik bir parazitik istiladır. Hayati aktivitelerine sürekli olarak alerjen ve toksin salınımı eşlik eder;
 • coenurosis, Taenia multiceps türlerinin cestodozları grubundaki helmintlerle enfeksiyondan sonra ortaya çıkan, ağırlıklı olarak kronik bir hastalıktır. Bir kişi köpeklerle temas yoluyla enfekte olur;
 • cysticercosis- domuz tenyası larvasının neden olduğu ve görme ve körlüğün azalmasına yol açabilen bir hastalık;
 • gnatostomoz- hastalık şiddetli ağrıya neden olur ve genellikle ölümle sonuçlanır. Bu hastalığa neden olan solucanlar daha çok cildi, daha az sıklıkla merkezi sinir sistemini ve gözleri etkiler;
 • gözlerin ekinokokkozisioldukça yaygın bir hastalıktır. Orbital bölgede parazitik kist oluşumu ile karakterizedir. Ekinokokkoz, parazit yumurtalarının yiyecek veya su ile yutulması nedeniyle gelişir.
 • Kirpiklerin yağ bezlerinde yaşayan akarların aktivasyonundan kaynaklanan
 • göz demodikozu.
 • Trikinoz, Trichinella spirali nematodlarının insan vücuduna girmesinden sonra gelişen parazitik bir patolojidir.

Gözler için tehlikeli olan cinsel açıdan olgun bireyler ve larvalar değil, salgıladıkları toksinlerdir. Göz kapaklarının şişmesine ve mukoza zarının kızarmasına neden olan onlardır.

Göz paraziti belirtileri

Her helmint istilasının kendine özgü semptomları vardır. Ancak mukoza zarlarında ve daha derin oküler yapılarda birçok yaygın hasar belirtisi de vardır.

Patolojinin gelişiminin ilk aşamalarında, konjonktivitin tipik belirtileri ortaya çıkar:

 • göz küresinin dış kabuğunun kızarıklığı;
 • artan lakrimasyon;
 • fotofobi;
 • üst ve alt göz kapaklarının
 • şişmesi;
 • ağrı, kaşıntı, yanma;
 • Şakaklarda ve başın arkasında lokalize
 • baş ağrıları;
 • Yerel sıcaklıkta
 • hafif artış.

Küçük çocuklar ve zayıf insanlar, vücutta genel zehirlenme belirtileri geliştirir. Sıcaklık subfebril değerlerin (37. 1-38. 0 ° C) üzerine çıkar, bulantı ve kusma nöbetleri nedeniyle iştah azalır.

Virüsler, bakteriler ve mantarlar tarafından tetiklenen birçok enfeksiyondan farklı olarak, helmintik istilaların seyrine diğer organlarda hasar belirtileri eşlik eder. Bunlar göçmen kas ağrıları, kuru cilt, gecikmiş saç büyümesi ve hazımsızlıktır.

Gözlerinizdeki parazitlerden nasıl kurtulurum

Diptera larvaları, protozoa, keneler ve paraziter hastalıkların diğer patojenleri göz yapılarını hızla tahrip edebilir. Bu nedenle tanı konulduktan hemen sonra tedavi yapılır. Terapötik taktikleri seçerken, doktorlar bulaşıcı ajanların türünü, hastalığın seyrinin ciddiyetini ve semptomların ciddiyetini dikkate alır.

Enfekte bir kişi ileri derecede helmintik istila ile doktora giderse, genellikle konservatif tedavi işe yaramaz.

Parazitik kurtlar, apseleri genel kabul görmüş kurallara göre açıp boşaltarak cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

Ve ardından antelmintik ilaçların kullanımıyla uzun bir rehabilitasyon dönemi izler.

Halk ilaçları

Güçlü modern antelmintik ilaçların uzun süreli kullanımı bile bu tür hastalıklarda genellikle etkisizdir. Larvaların, yumurtaların ve cinsel açıdan olgun bireylerin acilen cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Ve geleneksel tıp, gözler helmintlerden etkilendiğinde tamamen güçsüzdür. Ne solucan otu, ne kantaron, ne de acı pelin oküler istilayla baş edemez.

Kaynatma ve infüzyon kullanımı semptomları biraz hafifletir, bu nedenle hasta doktora ziyareti erteler. Bu arada, iltihaplı ve yıkıcı süreçler yoğunlaşır ve gözbebeklerinde yayılır. Retina dekolmanı, tam veya kısmi körlüğe yatkınlık yaratırlar.

İlaçlar

Solucanların neden olduğu oftalmik hastalıklar için çeşitli tedavi rejimleri geliştirilmiştir. Bireysel terapi yalnızca özel olarak eğitilmiş parazitologlar tarafından gerçekleştirilir. Gerçek şu ki, helmintlerin ölümünden ve ayrışmasından sonra göz içi toksik alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Sadece deneyimli bir doktor sonuçlarını en aza indirebilir.

Aşağıdaki ilaçlar parazit solucanları öldürmek için kullanılır:

 • anti-nematodic;
 • anti-sestodial;
 • antitrematod;
 • geniş spektrumlu ilaçlar.

Dış etkenler için gözleri yıkamak için özel solüsyonlar kullanılır. Antihistaminikler, terapötik rejimlere ve gerekirse antibiyotiklere ve antimikotiklere dahil edilmelidir.

Önleyici tedbirler

Miyazis enfeksiyonu, gözlerin mukoza zarı sinekler, tatarcıklar ve gadfitler ile temas ettiğinde ortaya çıkar. Bu nedenle, bulaşıcı hastalık doktorları, kovucuları aerosoller, jeller, merhemler şeklinde kullanmanızı tavsiye eder. Böcek öldürücüler içeren duman bombaları, doğadaki böcekleri oldukça iyi korkutur.

Ancak parazit solucanların yumurtaları ve larvaları insan vücuduna esas olarak yiyecekle sokulur. Sıcaklık etkilerine karşı kararsızdırlar - ısıtıldığında ve kaynatıldığında ölürler. Ayrıca marketten getirilen meyve ve sebzeleri de yıkamak ve iyi depolamak gerekir.

Paraziter göz hastalıkları bağımsız olarak teşhis edilemez ve tedavi edilemez.

Genellikle bakteriyel, viral, fungal enfeksiyonlar kılığına girerler. Ve sadece ilerledikçe, ayırt edici özellikleri ortaya çıkıyor.

Bir doktora zamanında gitmek, görme kaybını önlemek için görmeyi kurtarmaya yardımcı olacaktır.