İnsan vücudunda yaşayan parazit ve solucanların sınıflandırılması

insan vücudundan solucan

Dünyada yaşamak sağlıklıdır - vücuttaki parazitler buna müdahale eder. Bunlar, sahibinin pahasına yaşayan alt bitki ve hayvan formlarıdır. Yunancadan çevrilmiş, demek - freeloader.

Parazitlik yoluyla, dış ve iç olabilirler.

İnsan vücudunda yaşayan parazitler yassı ve yuvarlak solucanlar olarak ikiye ayrılır.

Düz olanlar sırayla trematodlara ve kistlere ayrılır.

Yuvarlak solucanlara nematod da denir.

İnsan vücudunda yaşayan nematodlar

insan vücudundan solucan paraziti

Vücutta hangi parazitler yaşar, her şeyden önce nematodlar - büyük bir uzunluğa ulaşırlar ve solucan şeklindedirler, dolayısıyla adı - yuvarlak solucanlar, bunlar:

 • yuvarlak kurt;
 • kıl kurdu;
 • kancalı kurtlar;
 • trichinella.

yuvarlak kurt

En yaygın nematodlardan biri, bazı durumlarda 45 cm büyüklüğe ulaşan bir parazittir. Dişi 200. 000 yumurta üretir ve bu süreç, konakçının vücudunda bir erkek olup olmadığına bakılmaksızın gerçekleşir. Dışkı ile birlikte yumurtalar toprağa düşer, burada uygun faktörler ortaya çıktığında larvalara dönüşürler. Kirli eller ve yıkanmamış sebzeler, meyveler, meyveler yoluyla bu helmint ile enfekte olabilirsiniz.

Enfeksiyon belirtileri: mide bulantısı, tükürük salgısı, iştahsızlık. Çok sayıda ascaris varlığında, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir, ameliyat sonrası sütürlerin yırtılması, pankreatit oluşumu. Yuvarlak kurtlar özellikle hamile kadınlar için tehlikelidir - fetüse girmeleri mümkündür.

kıl kurdu

10 mm'ye kadar olan küçük solucanlar, çoğunlukla anaokullarında, çoğunlukla çocuklar tarafından enfekte olur. Hasta bir kişi enfeksiyona neden olur ve kişisel hijyen kurallarına uyulmazsa enfeksiyon olasılığı önemli ölçüde artar. Solucanların görünümünün belirtileri:

 • anal bölgenin gece kaşınması;
 • düşük performans;
 • uyku bozuklukları;
 • sinir bozuklukları.

Kıl kurdu varlığı hastanın hayatını tehdit etmez, ancak oldukça rahatsız edicidir ve disbiyoza neden olur.

kancalı kurt

20 mm'lik parazit pembe bir renge sahiptir, daha az tezahür eder, ancak ondan kaynaklanan zarar muazzamdır. Ağız boşluğunda kan damarlarını kemiren dişleri ve plakaları vardır. Larvalar, çıplak ayakla yürüyenlerin derisinden vücuda nüfuz eder.

Larvaların ana görevi, tükürüğü yutarken, yetişkin helmintlerin atıldığı bağırsaklara indikleri yerden insan ağzına girmektir. İnsan kanıyla beslenirler ve anemiye neden olurlar. Tehdit, vücudu zehirleyen atık ürünleri tarafından oluşturulur. Helmintlerin varlığının belirtileri şunlardır: kalıcı bronşit, dermatit, mide bulantısı, karın ağrısı, sindirim rahatsızlığı. Kalp bu parazitten muzdariptir - miyokardit görünebilir.

trişinella

Solucanların dişileri 4 mm'ye kadar ulaşır, erkekler daha küçüktür. Dış ortamda ölürler ve sadece vücudun içinde yaşayabilirler. Enfeksiyon kaynağı pişmemiş hayvan etidir. Kan damarları yoluyla parazitler tüm organlara dağılır, kök salır ve 20 yıl huzur içinde yaşayabilir.

İnsan vücudundan Trichinella solucanı

En yaygın enfeksiyon belirtileri şunlardır:

 • eozinofilik lökositlerin kan testinde bir artış;
 • sıcaklıkta 40 ° C'ye artış;
 • kas ağrısı;
 • konjonktivit ve yüz şişmesi.

Trematod parazitleri

Küçük boyutlu olan helmintler, üzerinde 2 vantuz bulunan düz bir gövdeye sahiptir. Çoğu hermafrodittir. Geliştirme için bir ara ana bilgisayara ihtiyaç vardır.

Şans

Helmint - hermafrodit, 14 mm'ye kadar büyür, safra kanallarını etkiler. Yumurtalar su kütlelerine girdikten sonra yumuşakçalara yerleşirler, burada larva haline gelirler, daha sonra larvalar balık pullarına yerleşir. Şu anda bir kişi kötü kızarmış balık yerse, bu parazitle enfekte olabilir.

Son konağı olan insan vücudunda, kurtçuk, larvanın yetişkin bir helminte dönüştüğü duodenuma verilir. Su kütleleri, balık ürünleri yiyen ve su gemilerinde çalışan kişiler tarafından enfekte olur (atıkları suya girer).

şistozomlar

Helmintler, heteroseksüel bireylere sahip, görünüşlerinde iğneye benziyor. Bir parazit çifti 24 saatte 3000'e kadar yumurta üretir. Bir kişi banyo yaparken veya kirli su ile enfekte olur. Akciğerlerde ve kan damarlarında larva yetişkin olur. Bundan sonra, yumurtaların döşenmesi bağırsakta gerçekleşir.

Şistozomların varlığında aşağıdakiler gözlenir:

 • karın ağrısı;
 • iştah ihlali;
 • anemi;
 • ishalden kabızlığa geçiş;
 • kilo kaybı;
 • kadınlarda döngünün ihlali;
 • erkeklerde iktidarsızlık;
 • çocuklarda okul performansının düşmesi.

Sinir liflerine girdiğinde felç gelişimi, beyin hasarı mümkündür.

Helmintler nereye yerleşebilir

İnsanlar genellikle parazitlerin insan vücudunda nerede yaşadığıyla ilgileniyor?

Yerelleştirme, "parazitin" gövdesine giren ana bilgisayarın türünden kaynaklanmaktadır. Daha sıklıkla sindirim organlarına, akciğerlere, kalbe, karaciğere yerleşirler.

Parazitin yaşadığı insan vücudu zayıflar ve çeşitli hastalıklardan muzdarip olmaya başlar, bu nedenle vücutta parazitlerin yaşadığını nasıl tespit etmek hiç de zor değildir. Sadece kendinize daha dikkatli olmanız gerekiyor ve en ufak şüpheler ortaya çıkarsa, doktora bir ziyareti erteleyemezsiniz.

insan vücudundaki helmint

6 harfli parazitin yaşadığı vücudun iyileşmesi ve sağlıklı olması için hijyen kurallarına uyması, çiğ su içmemesi ve kötü pişmiş et yememesi gerekiyor. Ancak o zaman enfeksiyon riski azaltılabilir.

Bu dünyada yaşamak harika ve insan vücudundaki parazitleri düşünmek istemiyorsun ama yapmak zorundasın. Sonuçta, dünyadaki her ikinci kişiye solucanlar bulaşıyor. Parazitin içinde yaşadığı organizma, gerçekleşecek olan bir mucizeler alanıdır. Ama kadere güvenmek zayıfların işidir.